banner39

ETÖ soruşturması Kıbrıs'a sıçradı

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, eski cumhurbaşkanı Denktaş ve eski başbakan Eroğlu için soruşturma istedi

Arşiv 08.04.2009, 15:09 08.04.2009, 18:16
ETÖ soruşturması Kıbrıs'a sıçradıKKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Türkiye'deki Ergenekon soruşturması iddianamesinde adı geçen KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve eski başbakanlardan, ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Derviş Eroğlu hakkındaki iddiaların araştırılması için bugün Başsavcılıktan soruşturma yapılması talebinde bulundu.

KKTC Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

"Türkiye'de 'Ergenekon' adı ile bilinen bir soruşturma yapılmaktadır. Bilindiği üzere bu soruşturma neticesinde şüpheliler aleyhine Türkiye Cumhuriyeti Ceza Usul Yasası uyarınca iddianame hazırlanmıştır.

Bu iddianamede bulunan bazı kısımlar basınımızda yer almış ve söz konusu iddianamenin bir bölümünde Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Sayın Dr. Derviş Eroğlu ve Eski Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Raif Denktaş hakkında iddialar bulunmaktadır.

Bu iddiaların çok ciddi olması ve kamu yararı gereği KKTC yasal mevzuatı uyarınca da soruşturma yapılması kaçınılmaz bir sonuçtur.

Bu bağlamda Sayın Başbakan Ferdi Sabit Soyer, KKTC Anayasası uyarınca devletin Hukuk Danışmanı olan Hukuk Dairesine (Başsavcılık) bugün resmi bir yazıyla söz konusu iddianameyi göndererek, KKTC yasaları uyarınca mezkur iddiaların araştırılması ve gerekli soruşturmanın yapılması talebinde bulunmuştur."

SOYER SUSKUNLUĞUN UBOZDU

Soyer, elindeki iddianamede 1998 seçimlerine yönelik maddi olarak müdahale yapıldığının yer aldığını belirterek, bu konuyla ilgili olarak Başsavcıya suç duyurusunda bulunduğunu, 19 Nisan seçimlerinden sonra da Cumhuriyet Meclisine araştırma önergesi vereceğini açıkladı.

KKTC Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre Başbakan Soyer, Kıbrıs TV'de yayımlanan ve ana muhalefet partisi Ulusal Birlik Partisinin (BP) Genel Başkanı Derviş Eroğlu'nun da konuk olduğu "Son Durum" programındaki konuşmasında, "daha önceki programlarda Ergenekon konusunu konuşmak istemediğini, ancak elinde bir iddianame bulunduğunu ve bu iddianamedeki verileri gördüğünde şoke olduğunu" ifade etti.

"TÜYLERİM DİKEN DİKEN OLDU"

Soyer, şunları söyledi:

"Bugüne kadar UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu'nun arkasından hiç konuşmadım ve herhangi bir şekilde de bir olguyla yüz yüze gelmedim. Ergenekon'da yayımlanan ve mahkemeye sunulan bu iddianamenin eklerinde, Mustafa Özbek'in evrakları arasında bulunmuş ve Derviş Eroğlu'na sunulmak üzere hazırlandığı belirtilen bir rapor var. Bu raporu okuduğum zaman tüylerim diken diken oldu. Çünkü 1998 seçimlerine girerkenki ilginç örnekler de var ve hafızamız bizi hiç yanıltmaz. Bir Range Rover arabanın devrilmesi insanların yaralanması yaşanmıştı. O günlerde bununla ilgili sayısız haberler çıkmıştı basında."

Rapordan alıntılar yapan Soyer, şöyle devam etti:

"Bütün bu raporun içinde ve benim okuduğum bölümlerde toplam 20 milyon dolar paranın 98 seçimleriyle ilgili olarak dağıtıldığı belirtilmektedir. Bununla ilgili sayısız isim ekip başları var. Burada geçen isimlerin bir kısmını da çok iyi tanıyorum. Bu raporda ilginç olan noktalardan bir tanesi, özellikle 1998 seçimleriyle ilgili hedefler, 'KKTC'de yapılan bu operasyon tamamen Türkiye'nin menfaatlerini kapsamaktadır' deniliyor, kendilerine göre..."

Soyer, bunların iddia olabileceğini, ancak kesinlikle açığa çıkarılmasının şart olduğunu, çünkü orta yerde bulunan isimler ve verilerin gerçekten incelenmesi gereken konular olduğunu belirtti.

Raporda, "Derviş Eroğlu'na sunulmak üzere hazırlandığının ve Özbek'in devreye girmesiyle Eroğlu'na sunulduğunun" belirtildiğini ve Rauf Denktaş'ın telefonlarının dinlendiği ve yine Denktaş'a dönük olarak da operasyonların yapıldığının yer aldığını kaydeden Soyer, "Eğer bu rapor Derviş Bey'in bilgisindeyse Rauf Denktaş'la bunu paylaştı mı? Bunu doğrusu çok merak ediyorum" diye konuştu.

Soyer, "1998'deki seçimlerde yaşananların kokusunun 2009 yılında çıktığını" ifade ederek, 19 Nisan seçimlerinden sonra Cumhuriyet Meclisinde ilk verecekleri önergenin de bunun araştırılması ve ortaya çıkarılması olacağını söyledi.

RAUF DENKTAŞ: CİDDİYE ALMIYORUM

KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Ferdi Sabit Soyer'in Türkiye'deki Ergenekon soruşturması iddianamesinde adı geçtiği için hakkında soruşturma yapılması talebini, ''ciddiye almadığını'' söyledi.

Denktaş, ''Çünkü yargı tarafından kanıtlanmamış, yargıdan geçmemiş, sızdırma bir belge var, basına sızdırılmış. Ve yine seçimler öncesi bir sızdırma vardır. Bu, seçimlere müdahale için yapılan bir tertip de olabilir. Onun için bekleyelim görelim, ne olacak'' dedi.

Başbakan Soyer'in, Türkiye'deki Ergenekon soruşturması iddianamesinde adı geçen Rauf Denktaş ve eski başbakanlardan, ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) Genel Başkanı Derviş Eroğlu hakkındaki iddialarla ilgili Başsavcılığın soruşturma yapması talebi hakkında AA muhabirine değerlendirmede bulunan Denktaş, şunları söyledi:

''Dün akşam Sayın Soyer ile Derviş Eroğlu'nu televizyonda seyrettim. Soyer'in elinde bir 'Ergenekon' belgesi olduğunu ve bu belgede 1998 seçimlerinde Sayın Mustafa Özbek kanalıyla, benim aleyhime Serdar'ın (Serdar Denktaş) seçimleri kazanmaması için, UBP'nin kazanması için, büyük paralar harcandığını ve destek aldığını vesaire konusunda atıştıklarını gördüm. Bunu Sayın Soyer, savcıya verip takip ettireceğini de söyledi. Bunun içerisinde benim aleyhime bir şey olduğunu sanmıyorum, varsa da ciddiye almıyorum. Çünkü yargı tarafından kanıtlanmamış, yargıdan geçmemiş, sızdırma bir belge var, basına sızdırılmış. Ve yine seçimler öncesi bir sızdırma vardır. Bu seçimlere müdahale için yapılan bir tertip de olabilir. Onun için bekleyelim görelim, ne olacak.''

''Böyle bir zamanda böyle bir şeyin sızdırılmış olmasını, seçimlerle bağlantılı gördüğünü'' kaydeden Denktaş, ''Kanımca böyle bir sızdırmanın bu safhada yapılması da maksatlıdır'' dedi.

Bu arada, AA muhabirinin görüştüğü UBP kaynakları da, Başbakan Soyer'in Başsavcılıktan soruşturma açılması talebini ''ciddiye almadıklarını'' belirterek, ''Gerekirse yazılı açıklama yaparız'' dediler.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?