banner39

ETÖ'de kilit isimler, sır ölümler

Ersöz'ün kötüleşen sağlık durumu, sır dolu intiharları da yeniden gündeme getirdi.

Arşiv 08.04.2009, 14:34 08.04.2009, 16:55
ETÖ'de kilit isimler, sır ölümler


Ersöz, Ergenekon'un en önemli isimleri arasında sayılıyor. Nedeni ise, Ersöz'ün eski Jandarma İstihbarat Komutanlığı yapmış olması. "Ergenekon'un koca kulağı" olduğu iddia edilen Ersöz, ikinci Ergenekon iddianamesinde hükümeti ve Meclis'i ortadan kaldırmaya teşebbüs etmekle suçlanan eski Jandarma Genel Komutanı emekli orgeneral Şener Eruygur'un en yakın mesai arkadaşıydı. Adı "Sarıkız", "Ayışığı" ve "Eldiven" darbe planlarının mimarı olarak geçen Şener Eruygur'un Kandıra F Tipi Cezaevi'nde beyin kanaması geçirmesine neden olan kaza da şüpheli bulunmuştu. Ersöz'ün prosedürler çiğnenerek sevk edildiği GATA'da ölümcül olarak nitelenen "Nekrotizan fasiit" enfeksiyonu kaptığı iddiası kuşkuları daha da artırdı.

ASKERİ LOJMANDA İNTİHAR

Levent Ersöz'ün Ankara'da gözaltına alınmasından tam dört gün sonra, aynı şehirde sır dolu bir ölüm gerçekleşti. Eski JİTEM Diyarbakır Grup Komutanı emekli Albay Abdülkerim Kırca'nın, 19 Ocak 2009'da Jandarma'nın Yenimahalle'de bulunan Güvercinlik lojmanlarında intihar ettiği açıklandı. Kırca'nın adı Diyarbakır'da 1990'lı yıllarda kaçırılıp öldürülen sekiz kişiyle ilgili soruşturmada geçiyordu. Abdülkadir Aygan'ın bazı yayın organlarında yer alan beyanları 13 yıllık soruşturmanın sonunda davanın başlamasını yeniden sağlamıştı. Sanık olarak hakim karşısına çıkacak olan Kırca'nın, Güneydoğu'daki faili meçhul cinayetler ile uyuşturucu trafiği ve kanun dışı işler hakkında yakın tarihi aydınlatacak sayılı kişilerden biri olduğu kaydedilen bilgiler arasında.

ŞAHİN TUTUKLANDI O KENDİSİNİ VURDU

Eski Özel Harekât Daire Başkanı İbrahim Şahin'in gözaltına alınmasından bir ay sonra, yerini bıraktığı Behçet Oktay'ın Ankara'da intihar ettiği haberi de kafaları iyice karıştıran olaylar arasında yer aldı. Oktay'ın ismi, İbrahim Şahin'in ifadelerinde geçmişti. Şahin'in 300 kişilik bir gizli silahlı bir teşkilat oluşturmak için Oktay'dan yardım aldığı ileri sürülüyordu. 24 Şubat 2009 gece yarısı aracı kara saplandığı için kızıp kendisini sokak ortasında, solak olmasına karşın sağ şakağından vurduğu belirtilen Oktay'ın ölümü de sır olma özelliğini koruyor.

Kaynak: Taraf

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?