banner39

Ette fiyat yüksekliğinin sebebi belli oldu

TESK Genel Başkanı Palandöken, et üretiminde darlık olmadığını, et fiyatların spekülatörler tarafından yükseltildiğini belirtti.

Arşiv 24.04.2010, 18:44 25.04.2010, 09:57
Ette fiyat yüksekliğinin sebebi belli oldu


Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni 


Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, et üretiminde darlık olmadığını, et fiyatların spekülatörler tarafından yükseltildiğini belirterek, Perakende Yasası çıkmadığı sürece fiyatların her alanda yükseleceği ve tekelleşmenin artacağı uyarısında bulundu. Tekelleşmeyi büyük mağazaların oluşturduğunu ileri süren Palandöken, küçük esnaf ve sanatkâr yok olduğu sürece, sadece ette değil, bakkal, manav, kasap, mobilya, hazır giyim, ulaştırma başta olmak üzere 57 alanda fiyatların tekelleşeceğine dikkat çekti. 

KÜÇÜKLER YOK OLUNCA BÜYÜKLER FİYAT YÜKSELTİYOR

TESK Genel Başkanı Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, “tekelleşme” uyarısı yaptı. Et fiyatlarındaki artışın ülke genelindeki kasapların yavaş yavaş kapanması ve büyük marketlerin devreye girmesinden kaynaklandığını ileri sürdü. Küçükler yok olunca, büyüklerin fiyatları yükselttiğini ifade eden Palandöken, “Ülke genelinde et darlığı yok. Et fiyatlarındaki yükselişin sebebi bakkal, manav, ayakkabıcı, mobilya, hazır giyim, ulaştırma gibi toplam 57 meslek dalında olmak üzere kasaplarında Büyük Marketler karşısında tutunamaması ve bir bir kapanması nedeniyle oluşan tekelleşmeden dolayı et fiyatları sürekli yükselmektedir. Yani Spekülatörler et fiyatlarının düşmesini istemiyor. Fiyatları yüksek tutuyor” dedi.

PAREKENDE KANUNU BİRAN ÖNCE ÇIKMALI

Et fiyatlarındaki artışın kendilerini haklı çıkardığını ve biran önce Büyük Mağazalar Alış Veriş Kanun tasarısı taslağının çıkması gerektiğini belirten Palandöken, geçen yıldan bu yana hızla yükselen et fiyatlarının son aylarda daha da artmasının vatandaşı sıkıntıya soktuğunu vurguladı. Palandöken etteki bu aşırı fiyat artışının normal olmadığını vurgulayarak şu noktalara dikkat çekti: “Büyük et spekülatörleri fiyatları yüksek tutuyorlar. Bunun en büyük sebebi ise Büyük Alışveriş Merkezleri Kanun yasa tasarısı taslağının çıkmamasıdır. Çünkü, küçük esnaf ve sanatkarlar bu büyük alışveriş merkezleri karşısında tutunamadıkları için bir bir kapanmaktadırlar. Büyük mağazalar başta et olmak üzere bakkal, manav, ayakkabı, hazır giyim ve mobilya gibi birçok sektörde fiyatları kendileri belirliyor ve tekelleşme gidiyorlar. Küçük esnaf yok olursa ette olduğu gibi, manav, bakkal, giyim 57 alanda fiyatlarda tekelleşme yaşanması kaçınılmaz.”

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?