banner39

Euro dibe kadar indi

Euro dolar paritesi dün 1.2120 ile 4 yılın en düşük seviyesini gördü.

Arşiv 03.06.2010, 02:07 03.06.2010, 11:14
Euro dibe kadar indi

Piyasa oyuncularını şoke eden durum ise öğle saatlerinde yaşandı. Piyasa oyuncuları, dünyanın önde gelen haber ajanslarından birinin Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde’nin ağzından geçilen bir açıklamayla adeta dumur olduklarını ve bu haberin üzerine satışların başladığını ve Euro’nun 1.2120 seviyesine kadar gerilediğini belirtti.
Piyasa oyuncuları, Lagarde’nin ‘Fransa olarak en önemli hedefimiz 3A notumuzu korumak’ şeklinde açıklamalarını ajans muhabirinin, Fransızca’dan İngilizce’ye çevirirken, çift anlamlı bir kelimeden dolayı yanlışlıkla ‘Fransa olarak 3A notumuzu korumak çok zor’ şeklinde geçmesi üzerine satışların hızlandığını ve piyasada panik yaşandığını belirttiler. Daha sonra Fransız Bakan’ın açıklamasının içeriği öğrenilince ise piyasanın yatıştığı ve Euro’nun tekrar yükselişe geçtiği belirtiliyor.
Geçtiğimiz haftalarda da piyasalarda ‘fat finger’ vakası yaşanmış, bir brokerin yanlış tuşa basıp yanlışlıkla yüklü satış yapması ise piyasada kısa süreli panik yaşanmış ve borsalar sert düşmüştü.
 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?