banner15

'Euro İslam' Modeli Üzerinde İttifak

'Balkan Müslümanları ve İslam'ın Avrupadaki Geleceği' konulu seminer, "Euro İslam" (ılımlı islam) modelinin desteklenmesi gereken bir model olduğu ve Balkan müslümanların geçmişteki deneyimleriyle Euro İslam'ın gelişimine yardım edebilec

'Euro İslam' Modeli Üzerinde İttifak

Dünya Bülteni / Mehmet Ali Kaçmaz

Bürüksel’de “Balkan Müslümanları ve İslamın Avrupadaki Geleceği” başlıklı seminerde buluşan uzmanlar, gelecek yıllarda Avrupa Birliği'ne katılan balkan devletlerinin sayısının artmasıyla, genişleyen bu bloka halkının çoğunluğu müslüman olan ülkelerin gireceğini ve müslüman nufusun ikiye katlanacağını dile getirdiler.

Fransız alim Xavier Bougarel “kominizm yıkılmadan önce, balkanlarda sadece bir müslüman ülke vardı, o da arnavutluk’tu” dedi. Günümüzde ise bu sayını üçe yükseldiğini ve bu ülke halklarının ezici çoğunluğunun müslüman olduğunu belirtti. Balkanlara sayısal verilerle baktığımızda, günümüzde 8 milyon müslümanın yaşadığı söyleyen Bougarel, son tahminlere göre, Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayan müslümanların sayısının 12 ile 15 milyon arasında olduğunu ve 1950’li yıllarla karşılaştırıldığında bu sayının artışıyla ilgili daha net bir fikir elde edileceği söyledi. 1950’li yıllarda bu sayı 800 bin civarındaydı.

    Xavier Bougarel

Bougarel bunlara ek olarakTürkiye'nin AB sürecinede değinerek, Türkiye’nin Avrupa Birliği'ne girmesiyle gelişmekte olan "Avrupai İslam-Euro İslam" (Avrupa düşüncelerini benimsemiş, ılımlı islam mantığı çerçevesinde) üzerinde düşündürücü bir etki yapacağını söyledi.

Ankara’nın avrupa birliğine üyeliği üzerindeki tartışma, çoğunlu Müslüman olan bir ülkenin avrupanın bir parçası olup-olmayacağı üzerindeki sorular artmaya başladı. Avrupa liderleri aralıkta Türkiyeyle şartlı üyelik için görüşmelerin başlatılması kararını almışlardı.

Türkiyenin avrupa ile müslüman dünya arasında önemli bir köprü görevi göreceği düşüncesi üzerinde de farklı tartışmalar bulunuyor.

Bu tartışmaların başka, avrupalı entellektüeller ve profesörler, müslümanların avrupanın değerlerini kabul etmesi gerektiği düşüncesindeler.

'Balkan Müslümanları ve İslamın Avrupadaki Geleceği' konulu seminer, ‘Balkan müslümanların geçmişteki deneyimleriyle "Euro İslam"ın gelişimine yardım edebilecekleri’ söylemi ile bitti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48