banner15

Euromed Bildirisinde Anlaşmazlık

İspanya'nın Barcelona kentinde yapılan Euromed Zirvesi, son anda 'terörizme karşı mücadele' üzerine anlaşma sağlamasına rağmen fiyaskoyla sonuçlandı. Arap ülkelerinin liderlerinin katılmadığı zirvede İsrail ve Filistin sorunu nedeniyle ortak bir bildir

Euromed Bildirisinde Anlaşmazlık

Arap ülkelerinin liderlerinin katılmadığı ve somut bir sonuca ulaşmasına kuşkulu bakılan zirvede, son anda en hassas konulardan olan 'terörizm' üzerine anlaşma sağlandı. 35 ülkeden temsilciler, gelecek on yıl için Euro-Akdeniz işbirliğini başlatmak amacıyla bir eylem planında anlaşmaya için son ana kadar tartıştılar. Arap ülkeleri zirvedeki tartışmaların merkezinde olan 'terörizm' konusunda, 'işgale karşı direnişin terörizm' olarak adlandırılmayacağı üzerinde ısrar etti.

 

Terörün tanımı yine yapılamadı

 

Sonuçta zirvenin hassas konusu 'terörizm' üzerine anlaşma sağlandı. Kabul edilen metinde ''terörizme kanıtlanamaz'' denilirken, bu karar tüm ülkeleri 'terörist' eylemde bulunan herkesi tutuklayarak yargı önüne çıkarma ve ülkeler arasında işbirliği ile istihbarat paylaşımında bulunma bağlayıcılığına sahip. Arap ülkeler, 'terörizmle' ilgili, 'nedeni ne olursal olsun kınanması gerekiyor' şeklindeki tanımı kabul etmedi. Böylece 'terörizmin' tanımı BM'ye bırakıldı.

Öte yandan İsrail-Filistin sorunu nedeniyle ortak bir sonuç bildirgesine imza atılamadı. Bu konuda İsrail ile Araplar arasında bir anlaşma sağlanamadı. İngiltere Başbakanı Tony Blair, ''Euromed Ortadoğu barış prosesüsünü çözmeyecek, en azından bu konferansta bu olmayacak'' dedi. Arap ülkeleri, zirvede sonuç alıcı olmadığını düşünüyor. Konferanstan üzerinde anlaşma sağlanan diğer konulardan biri de göç sorununun 5 yıllık program kapsamında düzenlenmesi olarak dikkat çekti.

 

Arap liderleri zirveye katılmadı

 

Zirveye Avrupa liderlerinin tümü katıldı. Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İspanya Başbakanı José Luis Rodriguez Zapatero'in hazır bulunduğu zirveye AB'nin 25 ülkesinin dışında, Türkiye, Mısır, İsrail, Tunus, Cezayir, Fas, Lübnan, Ürdün de davet edilmişti. Ancak bu ülkelerden sadece Türkiye ve Filistin'den en üst düzeyde katılım sağlandı. Suriye ise Hariri soruşturması nedeniyle davet edilmedi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48