banner39

Ev hapsinde tehlikeli gelişme

Ev Hapsi uygulaması, yaş sınırı olmadan 5 yıla kadar genişliyor, hırsızlar dahil, 20 bin kişi dışarı çıkacak.

Arşiv 01.10.2009, 01:55 01.10.2009, 01:55
Ev hapsinde tehlikeli gelişme


Adalet Bakanlığı, cezaevleri tıka basa dolunca "dolaylı af" için harekete geçti. Ancak yaklaşık 20 bin kişiyi ilgilendiren ''Ev hapsi'' uygulaması planı tereddüte neden oldu. Aralarında hırsızlık, tehdit, şantaj gibi suçlardan da mahkum olanların, kalan cezalarını evlerinde çekme düşüncesi, bu kişilerin nasıl kontrol edileceği sorusunu da gündeme getirdi.

İlk kez Necmettin Erbakan için uygulanan ''Ev Hapsi'' yaş sınırı olmadan ve 5 yıla kadar hapsi kapsayacak biçimde genişliyor. Adalet Bakanlığı'nın öngördüğü değişiklik yasalaşırsa, halen cezaevlerinde bulunan ve 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmış olanlardan cezasının yarısını çekenler, kalan cezalarını ev hapsi yönetimiyle tamamlayacak.

Beş yıl hapsi öngören ve bu kapsama girmesi beklenen suçların yelpazesi ise oldukça geniş tutuluyor. Aile içi şiddetten, doku ticaretine, Cumhurbaşkanına hakaretten Türklüğü, devleti, hükümeti ve Meclisi aşağılamaya kadar, kapsama alınan suçlar arasında yaralama,  cinsel taciz, tehdit, şantaj, hırsızlık, basit dolandırıcılık, sahtecilik, fuhuşa aracılık da bulunuyor.

CHP TASARIYA TEPKİLİ
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi CHP İzmir milletvekili  Ahmet Ersin, bu uygulamanın büyük sorun yaratacağını söyledi. Ersin, cezaevlerinden çıkacak yaklaşık 15-20 bin kişiyi denetleyecek, ev hapsine uyup uymadıklarını saptayacak  bir organizasyonun Türkiye'de bulunmadığını belirterek Gazeteport'a şunları söyledi:

"Çok yanlış ve tehlikeli bir plan… Kapsamına baktığımızda da çok çeşitli suçları içeriyor. Suçların önünü açacak bir program gibi görünüyor. Hırsızlık, cinsel taciz gibi suçların bu kapsamına alınması ciddi sorunlara neden olur. Ekonomi bozuldukça yoksulluk, yolsuzluk ve açlığı beraberinde getiriyor. Türkiye'de 30 saniyede suç işleniyor. Bu plan ile 20 bin kişi evinde mi değil mi? Yeni bir suça karıştı mı ? Bunu kim nasıl denetleyecek? ''

Kaynak: Gazeteport

 

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?