banner15

'evet, ortada çifte standart var'

ABD Dışişleri Bakan yardımcısı İran ile alakalı çifte standartı kabul etti

'evet, ortada çifte standart var'

ABD Dışişleri Bakan yardımcılarından Richard Boucher, buna hakları olduğunu savundu. Boucer, İran'dan nükleer programını durdurmasını isterken nükleer silahı olan Hindistan ile ABD'nin işbirliği yapmasına ilişkin soruya "evet, ortada çifte standart var, ama zaten öyle olmalı" dedi. Boucher, Hindistan'ın nükleer programını dünyadan gizlemediğinin altını çizdi. İki ülke, nükleer işbirliği anlaşmasını martta imzalamıştı.

Almanya, anlaşmanın krizin çözümünü kolaylaştırmayacağını belirtmişti. ABD Dışişleri Bakanı Condolezza Rice da, İran'ın nükleer programıyla ilgili müzakereler başlamadan önce, mutlaka nükleer çalışmalarını askıya alması gerektiğini söyledi.

AB ile masaya oturan İran, uranyum zenginleştirmeyi iki aylığına askıya almayı koşula bağladı. Diplomatik kaynaklara göre, Tahran yönetimi iki ay süreyle uranyum zenginleştirmeyi durdurması karşılığında BM Güvenlik Konseyi'nden, İran'a karşı faaliyetlerin durdurulması, yaptırımlar konusunun geri çekilmesi ve kendi topraklarında nükleer yakıt teknolojisine sahip olma hakkı verilmesini istedi.

İran - AB teması BM Güvenlik Konseyi'nin yaptırım kararı almasını önleme yolunda 'son fırsat' olarak görülüyor. Yaptırımı en fazla isteyen ülke ise ABD. Çin ve Rusya ise İran'a yartırıma karşı çıkıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48