Evlerini kaybeden Soçi halkı açlık grevi başlattı-FOTO

Olimpiyatlar için büyük bir inşaat sahasına çevrilen şehirde yaşayanlar devletin mallarına el koyduğunu söylüyor

Evlerini kaybeden Soçi halkı açlık grevi başlattı-FOTO


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

2014 yılında Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapacak olan Rusya'nın Soçi kentinde huzursuzluk artıyor.

Şehri olimpiyatlara hazırlamak için büyük bir "dönüşüm" projesi başlatan Rus yetkililerin, planlanan inşaatlar için halkın evlerine ve topraklarına "el koyduğu" belirtiliyor.

soci1.jpg

Şehirde durumun tam bir kaos boyutuna ulaştığı belirtilirken, hükümetin mallarını yok pahasına ellerinden aldığını savunan yüzlerce Soçili açlık grevi başlattı.

Özellikle şehrin Imeretinskaya Vadisi'nde yaşayanlar, belediye yönetiminin ve Moskova'nın mallarını kamulaştırma karşılığında teklif ettiği ücretleri protesto ediyor.
Yerel yöneticilerle sorunları çözmenin imkansız olduğunu savunan açlık grevindeki Soçi halkının talebi, Rusya başbakanı Putin'in bölgeye gelerek duruma el koyması..

soci2.jpg

Yerel yetkililerden Aleksander Zigalko'nun açlık grevindeki yüzlerce kişi ile görüşmeleri sürdürdüğü, bölgenin polis tarafından kordon altında tutulduğu da gelen haberler arasında...

soci4.jpg

Rusya'nın en "ılık" bölgelerinden biri olan Soçi'nin kış olimpiyatları için seçilmesine de tepkili olan halk, bölgede oturanların zorla evlerinden çıkarıldığını, topraklarına el konulduğunu, kendilerine gösterilen evler için ek ücret ödemeye mecbur edildiklerini belirtiyor.

soci5.jpg

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2010, 18:16
banner53
YORUM EKLE

banner39