banner39

Evrensel Barış ve Birlik Konferansı

İkinci Evrensel Barış ve Birlik konferansı yüzbinlerin katılımı ile bu yıl Londra'da gerçekleştirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Evrensel Barış ve Birlik Konferansı

Ayşenur Bulut / Dünya Bülteni

 

İkinci “Evrensel Barış ve Birlik” konferansı, çeşitli etnik gruplar ve Müslümanlar arasında köprü kurmayı ve bu iki kesim arasındaki engelleri ortadan kaldırmayı hedefliyor. Yetkililer bu yılki konferansın bir öncekinden daha büyük ve iyi olduğu görüşünde.

 

Islam Channel’in icra başkanı ve bu etkinliği organize eden Mohammed Ali; “Değişik müslüman gruplar arasında  kaynaşmaya, birliğe ve güvene neden olmak istiyoruz.Karşılıklı saygı ve bir arada yaşama kavramlarını vurgulamak, terör  ya da medeniyet savaşlarının ortasında kalan muhtelif gruplar arasındaki gerilimleri dağıtmak ve böylece dünya barışına katkıda bulunmak istiyoruz.”şeklinde bir konuşma yaptı.

 

Konferansta  Amerikanlı müslüman vaiz Yusuf Estes, Dr Abu Ameenah Bilal Philips ve Arabistan’lı Şeyh Selman bin Fahd el Kadeh gibi isimler de yer aldı.İçlerinde Müslüman konseyi ingiliz sekreter generali Abdul Bari, Lord Nazir Ahmed ve eski Pakistan başkanı Abdurrahman Wahid’in de olduğu seçkin bir konuşmacı grup vardı.

 

Konuşmacılar, sadece İngiliz Müslüman cemaatini ilgilendiren konularda degil, dünya ile ilgili konularda da açıklamalar yaptılar.

 

Yaklaşık 1.8 milyon olduğu tahmin edilen Müslüman azınlık, Haziran ayında meydana  gelen 4 ingiliz asilli müslümanın bombalama  olayından sonra  artan bir politik baskı altındalar. Bu önyargıları ve baskıları yıkmayı hedefleyen organizasyon ülkede büyük bir beğeni ile izlendi.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?