Expo 2010 görkemli bir törenle açıldı-FOTO

Müthiş bir harcamayla rekorlara imza atan 2010 Şanghay EXPO'yu 6 ayda 70 milyon kişi gezecek.

Expo 2010 görkemli bir törenle açıldı-FOTO


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Expo Dünya Fuarı, Çin'in Şanghay kentinde son derece görkemli bir törenle başladı. Aralarında ev sahibi Çin'in Devlet Başkanı Hu Jintao, Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy ve AB Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso'nun da bulunduğu 20 dünya liderinin katılımıyla düzenlenen açılış töreni için kent genelinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Expo Dünya Fuarı'na bu yıl 200 dolayında ülke katılıyor. Çin bu fuarın, küresel düzeyde artan etkisinin yeni bir kanıtı olmasını umuyor.

6 ay sürecek fuarda, "Şehir Yaşamı Güzelleştiriyor" başlığı altında çevreci şehirleşme projelerine ağırlık verilecek. 'Sürdürülebilir kalkınma' teması üzerinde odaklanan fuardaki pavyonlar radikal mimari yapılarda kuruldu. Expo 2010'u çoğu Çinli olmak üzere 70 milyon insanın gezmesi bekleniyor.

expo-hindistan.jpg

Expo 2010'un kurulduğu alan 5,3 kilometre kare. Çin Expo 2010'un maliyetinin 4,2 milyar dolar olduğunu açıkladı; başka kaynaklarsa faturanın 58 milyar dolara ulaştığını söylüyor.

Expo 2010, Çin'le iyi ilişkiler geliştirmek isteyen ülkeler açısından da bir fırsat olarak görülüyor. Nitekim dün başkent Pekin'de bir basın toplantısı düzenleyen Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Fransa ile Çin'in 'beraber düşünüp beraber çalıştıklarını' söyledi. Paris-Pekin ilişkileri, Sarkozy'nin 2008'de Tibet'teki Çin güvenlik operasyonlarını kınaması ardından gerginleşmişti.

expoacilis.jpg

100 bin gönüllü

Ziyaretçilere fuar süresince 5.28 kilometrekarelik EXPO alanında toplam 72 bin, şehir genelinde de 100 bin gönüllü hizmet edecek. Gönüllülere “Bilmiyorum” dememeleri için provalarda yoğun eğitim programı uygulandı. Buna rağmen gönüllü sayısının yüzde 20 artırılacağı belirtiliyor. Gönüllülere çoğu genç olduğu için psikolojik destek sağlanırken, sabırlı olma, zaman yönetimi ile iletişim yeteneği konusunda eğitim de verildi. EXPO alanında bulunan 5 bölge içerisinde birer tıp merkezi kuruldu ve devriye gezen sağlık ekipleri kuruldu. EXPO 2010 fuar alanının içerisine 3 adet gıda denetleme laboratuvarı kuruldu. Fuar sırasında günde ortalama 200 ton sebzenin tüketilmesi öngörülüyor.

expo2010acilis.jpg

Çin’de düzenlenen Pekin Olimpiyatları’ndan daha fazla bütçeyle hazırlanan Dünya Fuarı için, tüm harcamaların 60 milyar dolara ulaşacağı hesaplanıyor. 1 Mayıs-31 Ekim 2010 tarihleri arasında 184 gün açık kalacak olan Şanghay EXPO 2010’da, dünya genelinden 800 farklı program çerçevesinde 20 bin canlı gösteri sergilenecek. 159 yıllık EXPO tarihindeki tüm rekorları kıran Şanghay EXPO’nun bir daha kırılması güç rekorlara imza attığını belirten otoriteler, ancak yıllar sonra tekrar düzenlenmesi halinde yine Çin tarafından bu rakamların egale edilmesinin mümkün olabileceğinin altını çiziyor.

expo-turkiye.jpeg

Fuarda Türkiye, “Medeniyetler Beşiği Anadolu” alt temalı 2 bin metrekarelik binası ile yer alıyor. Çatalhöyük’ten yola çıkılarak oluşturulan Türkiye Pavyonu, 1 milyon dolara kiralandı. Türkiye, 6 ayda toplam 37 kültürel aktivite gerçekleştirecek.
Başbakanlık Tanıtma Fonu, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın yanı sıra, kamu, yerel yönetimler ve özel sektör büyük destek sağlıyor.

iznikcinisiporselen.jpeg

İznik Çinisi EXPO 2010'da

68. kez düzenlenen Expo Şanghay 2010 Fuarı'nda 55 çeşit 700 parçadan oluşan 'Çintemani Koleksiyonu' tanıtılacak.

400 yıl önce kaybolan Türk Çini Sanatı’nı, geleneksel yöntemlerle tamamen elde üreten Anikya İznik Çini; EXPO 2010 fuarına özel, 55 çeşit ve 700 parçadan oluşan ‘Çintemani Koleksiyonu’ hazırladı. Türkiye pavyonu çıkışına yapılan 120 metrekarelik hediyelik eşya satış mağazasında; tabak, tuzluk, şekerlik, kol düğmesi, kolye, vazo gibi geniş bir ürün yelpazesiyle ‘Çintemani Koleksiyonu’ sergileniyor.

Çini hediyelik objelerin yanı sıra, Anikya İznik Çini, Türkiye pavyonunun iç dekorasyonu için de her biri 12 metrekarelik, toplam 48 metrekare olan 4 adet İznik çini panosu üretti. Bu panolarda, çintemani, S lale, bahar dalı ve Rüstempaşa bordürlü S lale desenleri kullanıldı.
expoturkiye.jpeg
 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2010, 16:33
banner53
YORUM EKLE

banner39