banner39

Expo için yapılan ikinci oylamayı Milano aldı

EXPO 2015'in İzmir'in kazanması sonucu İtalya'nın itiraz etmesi üzerine yapılan ikinci oylamayı Milano kazandı.

Arşiv 31.03.2008, 19:15 01.04.2008, 07:31
Expo için yapılan ikinci oylamayı Milano aldı


EXPO 2015, Milano'nun... Uluslararası Sergiler Bürosu Genel Kurulunda yapılan ve İzmir'in de aday olduğu ortamda, 65'e karşı 86 oyla, EXPO 2015'in İtalya'nın Milano kentinde düzenlenmesi kabul edildi.

Fransa'nın başkenti Paris'te yapılan toplantıda, Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) üyeleri önce Milano'nun, daha sonra İzmir'in sunumunu dinledi. İki kentin sunumundan sonra salon boşaltılarak oylamaya geçildi.

İLK OYLAMA'DA İZMİR KAZANDI

Anadolu Ajansı, son dakika haberi olarak şunu duyurdu: İzmir'in EXPO 2015 başarısı.. Uluslararası Sergiler Bürosu Genel Kurulunda yapılan oylamada, EXPO 2015'in İzmir'de yapılması kabul edildi.

Ancak Milano oylamaya itiraz etti ve bazı oyların yeniden sayılmasını istedi. Ve ikinci oylamaya geçildi.

Ve ikinci oylamada kazanan Milano oldu. İlk önce büyük sevince boğulan Türk heyeti, ikinci oylama sonucu çıkan sonuçla büyük hayal kırıklığı yaşadı.

EXPO 2015 İZMİR'E NE KAZANDIRACAKTI?

EXPO, 'sergi' anlamına gelen exposition kelimesinin kısaltmasıdır. EXPO'lar, "Dünya Sergisi" ya da "Dünya Fuarı" olarak da adlandırılır.

EXPO, gelişmek için yeterli enerjisi olmasına rağmen finansman sıkıntısı çeken şehirler için sıçrama tahtası niteliği taşıyor. İzmir'in, Paris'teki yarıştan galip çıkması sonrasında kente yaklaşık 20 milyar dolarlık bir yatırım öngörülüyor.

Ülkeleri, uzmanlaşmış oldukları konulardaki bilgi birikimlerini daha yaşanır bir dünya için paylaşmak üzere bir araya toplar. Burada ürünlerden çok fikirler, kültürler ve dünyanın geleceği için projeler sergilenir. Yani ticari olmaktan öte eğitsel amaçlı birer tema ve kültür etkinliği olarak anılır.

İzmir'in marka kent haline gelmesine büyük hız kazandıracak olan EXPO sayesinde, gelecek 50 yıl içerisinde yapılması planlanan projeler de böylece 2015'ten önce bitirilmiş olacak. Sadece İnciraltı'ndaki EXPO alanına giriş ve park gibi bilet ücretlerinden 950 milyon Euro gelir sağlanması bekleniyor.

Büyük tıp merkezleri
Yarış için sağlık temasını seçen İzmir, sağlık kenti olarak markalaşma yolunda da önemli bir adım atacak. Kente sağlık alanında uluslararası büyük tıp merkezleri açılacak.

'DNA' kulesi
Tüm bunların yanı sıra EXPO'nun İzmir'e DNA şeklinde bir izleme kulesi, arkeoloji enstitüsü ve medeniyetler müzesi kazandırması bekleniyor.

30 milyon ziyaretçi
İzmir'in EXPO'ya ev sahipliği yapmasıyla Türkiye'ye yaklaşık 30 milyon ziyaretçi gelmesi bekleniyor.

İlki 1851'de yapıldı
1851'de Londra Kristal Palas'ta düzenlenen sergi ile temelleri atılan EXPO'lar, 98 ülkenin üye olduğu BIE (Uluslararası Sergiler Bürosu) tarafından organize ediliyor.

Sosyal, kültürel ve eğitsel yüzüyle insanlığın gelişimine ve hoşgörüyle bütünleşmesine öncülük eden EXPO'lar 5 yılda bir kez düzenlenerek en az 3, en çok 6 ay sürüyor. Kapladıkları ortalama 1 milyon 500 bin metrekarelik alanda dünyanın dört bir yanından on milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

Böylelikle EXPO'lar, gerçekleştirildikleri kentlere, dünya halklarını bir araya getirerek yeniliklerin ve sürdürülebilir gelişmenin kapısını uyum içinde aralamada rol oynama fırsatı verir, kent kimliğine hafızalardan silinmeyecek bir itibar kazandırmış olurlar.

Paris'e Eyfel, Londra'ya Krystal Palace
İlk dünya fuarı, 1851 yılında Londra'da düzenlenirken kente ünlü Kristal Palas'ı kazandırdı. Eyfel Kulesi ise, 1889 Paris EXPO'su için inşa edilen, 100 yılı aşkın süredir Paris'e hem maddi getiri sağlayan hem de şehrin hafızalardaki yerini sağlamlaştıran eşsiz bir yapı oldu.

EXPO 150 yılda tam 63 kez düzenlendi. Ancak BIE'ye üye olmadığımız için bunların hiçbiri Türkiye'de gerçekleştirilemedi. Ülkemiz, 2004 yılı Ekim ayında BIE'ye üye oldu ve EXPO'ya ev sahipliği yapma yolumuz bu gelişme ile birlikte açıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?