banner39

Eylemciler Metrobüs'e de saldırdılar

İstanbul'daki Ergenekon caddesinde eylem yapan göstericiler, içinde vatandaşların bulunduğu Metrobüs'e saldırdılar.

Arşiv 07.10.2009, 12:51 07.10.2009, 15:08
Eylemciler Metrobüs'e de saldırdılar

 

Dünya Bülteni / Habe Merkezi

İstanbul'da devam eden IMF-Dünya Bankası toplantılarını protesto etmek için Şişli Ergenekon Caddesi'nde toplanan eylemcilere polis müdahale etti. Kaçan göstericiler metrobüse saldırıp, bankalara molotof kokteyli attı. Polis araçlarına taşlarla saldıran eylemciler, polis araçlarının camlarını da indirdiler.  Eylemcilerden korunmak için polislerin havaya ateş açtığı görüldü.

EYLEMLERE YASADIŞI ÖRGÜTLER BULAŞTI

Bu arada, Gaziosmanpaşa'dan gelen bir grubun aracını durduran polis gördükleri karşısında hayrete düştü. Grubun aracında yapılan aramalarda provokasyonlarda kullanılmak üzere onlarca molotof kokteyli bulundu. Eylemciler, bu molotoflarla kongre vadisini ve binasını ateşe vermeyi planlıyordu.

DHKP-C terör örgütü üyesi 3 kişinin gözaltına alındığı olayda araç içinde 46 adet molotof kokteyli ele geçirildi. Kongre Vadisi ve bankaları hedef seçen terör yandaşlarının 'infial eylemleri' planladıkları ortaya çıktı.

Ay başından bu yana İstanbul'da çeşitli protesto gösterilerine sahne olan Kongre Vadisi'ne yönelik saldırı planı ortaya çıktı. Yaklaşık 5 aydır polisin teknik takip altında tuttuğu DHKPC üyesinin arkadaşlarıyla birlikte molotof kokteylli saldırı planı yaptığı belirlendi. Örgüt üyelerinin yaptığı görüşmelerden saldırının şekli ve zamanlaması konusunda istihbarat bilgisi toplayan İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Terör yandaşlarının Gaziosmanpaşa Gazi Mahallesi'nden 34 KMY 15 plakalı şahin marka kırmızı bir araçla yola çıktıkları belirlendi. Derhal geçiş güzergahlarında önlem alan terör polisleri Gazi Mahallesi çıkışında operasyon yaparak aracı durdu. Araçta bulunan 3 kişi gözaltına alındı. İlk incelemenin ardından araç emniyet müdürlüğü garajına çekildi.

Aracı Bomba İmha ve Olay Yeri İnceleme ekipleri incelemeye aldı. Araçta bomba olabileceği ihtimalini de değerlendiren polis jammer cihazı kullanarak önlem aldı. Bomba uzmanı polislerin aracın bagaj kısmında yaptığı incelemede patlatılmaya hazır halde 46 adet molotof kokteyli ele geçirildi. Bagajda ayrıca 4 adet gaz maskesi ve çok sayıda eldiven bulundu. Gaz maskesi bulunmasının terör yandaşlarının gösterilere nasıl hazırlıklı gittiklerinin ve polisin biber gazı kullanması durumunda nasıl önlem aldıklarının da göstergesi olduğu belirtildi. Patlayıcıların araçtan çıkarılmasının ardından Olay Yeri İnceleme ekibi araçta parmak izi incelemesi yaptı.

GÖSTERİCİLER POLİSE SALDIRDI

Ergenekon Caddesi'nde toplanan çok sayıda gösterici, kongre vadisine yürümek istedi. Polis, grubun yürüyüşüne izin vermedi. Bunun üzerine eylemciler polise taş atarak saldırdı. Polis de eylemcileri gaz bombası ile dağıttı. Ara sokaklara dağılan göstericilerle polis arasında kovalamaca yaşandı.

Şişli'de, olaylı IMF protestolarını takip eden ve biber gazından etkilenen bir basın mensubuna çevik kuvvet polisi yardım etti. Polis, basın mensubunun yüzüne su serpti. Ara sokaklarda tekrar toplanan eylemciler polise taş yağdırdı.

Sabah saatlerinde ara sokaklardan Kurtuluş Caddesi'ne çıkan SDP üyesi yüzleri maskeli yaklaşık 50 kişi, caddede bulunan birçok bankaya molotof attı. Molotof isabet eden banka ATM'leri alev alev yandı.

VATANDAŞLARDAN SERT TEPKİ

İstanbul'da devam eden IMF-Dünya Bankası toplantılarını protesto etmek için Şişli Kurtuluş Caddesi'ne çıkan Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) üyesi eylemciler, cadde üzerindeki 10'dan fazla bankaya molotof attı. Ara sokaklardaki araçlara zarar veren eylemcilere bazı vatandaşlar evlerinin penceresinden tepki gösterdi.

Eylemciler bazı firmalara ait motorsıkletleri de tahrip etti. Daha sonra ara sokaklara giren eylemciler, park halindeki birkaç araca da zarar verdi. Evlerinin penceresinden olayları izleyen bazı vatandaşlar ise protestoculara tepki gösterdi.

METROBÜSE SALDIRDILAR

Feriköy'den kaçan göstericilerin yoldan geçen metrobüse polis arabalarına saldırdıkları öğrenildi. E-5 karayolunda toplanan 200 kadar göstericiye polis uyarı ateşi açtı.


 İSTİKLAL DÜN SAVAŞ ALANINA DÖNMÜŞTÜ

İstanbul Taksim dün de IMF-Dünya Bankası resmi toplantılarını protesto eden yerli-yabancı eylemcilerin gösterilerine sahne olmuştu.

Polisin müdahalesi sonrası bazı gruplar dükkanlara ve bankaları taşlamış, dükkanlar kepenk kapatmıştı. Olaylarda kalp krizi geçiren 1 kişi ölmüş, 1 kişi yaralanmış, 96 kişi de gözaltına alınmıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?