banner39

Ezici çoğunluğu Obama sağladı

ABD Başkanı Barack Obama'nın tarihi ziyareti Meclis'te ezici bir çoğunluk da sağladı.

Arşiv 07.04.2009, 01:19 07.04.2009, 06:53
Ezici çoğunluğu Obama sağladı


ABD Başkanı Barack Obama'nın tarihi ziyareti Meclis'te ezici bir çoğunluk da sağladı. Kimi zaman karar yeter sayısı nedeniyle birleşime ara veren Meclis, Obama'nın konuşması sırasında ise muhalefet ve iktidarı ile tam kadro Genel Kurulu doldurdu.

Genel kurul salonunda 500'ü aşkın milletvekili yer aldı. 29 Mart yerel seçimlerin öncesi TBMM Başkanvekili Meral Akşener başkanlığında toplanmak isteyen Meclis'e sadece Kamer Genç gelmişti. 

DEMLİ ÇAY İÇTİ
Obama'nın Genel Kurul'daki konuşmasını çok sayıda ABD'li ve Türk gazeteci de izledi. TBMM Genel Başkanı Toptan, Obama'ya çay ve Türk lokumu ikram etti. Obama tek şekerli ve demli çay içti. Toptan, Obama'ya ayrıca turkuvaz renkli işlemeli bir tabak armağan etti.

Meclis Genel Kurulu, saat tam 15:00'da Obama için özel gündemle topladı. Özel oturumu TBMM Başkanvekili AKP'li Eyüp Cenap Gürpınar yönetti.  Toplantının sürprizi ise askerler oldu. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve kuvvet komutanları 21 ay sonra Genel Kurula geldi. Cumhurbaşkanı Gül'ün de yemin törenine de katılmayan askerler, DTP'nin Meclis'e girmesini protesto etmişlerdi.

ŞAHİN BASIN LOCASINDA
Obama'yı dinleyenler arasında Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Sayıştay Başkanı Mehmet Damar, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Kamu Sen Başkanı Bircan Ayyıldız, Hak İş Başkanı Salim Uslu ile bazı sivil toplum örgütlerinin başkanları  da vardı. TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin de konuşmayı, basın locasından gazetecilerle birlikte izledi.

CHP ÖNDE
Genel kurul salonuna Obama'yı dinlemek üzere ilk giren milletvekilleri CHP'li iki milletvekili İsa Gök ve Zekeriya Akıncı oldu. Meclis Türk-İsrail Dostluk Grubu Başkanlığı da yapan İstanbul milletvekili Nur Suna Memecan da AKP sıralarının en önüne oturarak Obama'yı izledi.

AHMET ÇALIK DA GELDİ
Obama'yı dinleyen konuklar ise çok geniş bir yelpazeyi oluşturdu. Barzani'ye yakınlığıyla bilinen eski milletvekili Haşim Haşimi, Prof.Dr. Mithat Sancar, Diyarbakır eski Baro Başkanı  Sezgin Tanrıkulu, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Çalık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Ergenekon operasyonunda gözaltına alındıktan sonra "Ben Amerikancıyım" açıklamasıyla dikkat çken YÖK eski başkanı Kemal Gürüz, eski bakanlardan Halil Şıvgın da yer aldı. Kızı Lale Şıvgın ise, Obama konuşurken sık sık bulunduğu locadan fotoğraf çekti.

MUHALEFETTEN GÜL'E ALKIŞ YOK
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Obama'nın konuşmasını Genel Kurul locasından dinledi. Komutanlar, Gül geldiğinde ayağa kalktı. Gül'ü sadece AKP'li milletvekilleri alkışladı.

ABD Başkanı'nın Genel Kurul salonuna girişinde Genel Kurul'da tezahürat sesleri yükseldi. Milletvekilleri dahil olmak üzere salondaki herkes merakla sesin yükseldiği dinleyici localarına dönünce bu kişilerin ABD büyükelçiliği çalışanları olduğunu gördü.

İKİ BAKAN YOKTU
Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ve Ali Babacan'ın Obama'yı dinleyen bakanlar arasında yer almadığı görüldü. Hükümet sıralarında AKP Mardin milletvekili Cüneyt Yüksel'in oturması da dikkat çekti.

CHP lideri Baykal ve komutanlar simultane tercüme yapılan kulaklık takmadı. Bakanlar Mehmet Şimşek, Nazım Ekren, Binali Yıldırım, Kürşad Tüzmen, Hüseyin Çelik, Hilmi Güler, Recep Akdağ, Veysel Eroğlu, Mehdi Eker, Zafer Çağlayan ve Ertuğrul Günay, Egemen Bağış da kulaklık takmadan Obama'yı dinledi.

9 KEZ ALKIŞ
Obama 25 dakika süren konuşması sırasında toplam 9 kez alkışlandı. En güçlü alkış ABD'deki basketbolcular Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur'dan söz ederken oldu. Obama, konuşmasını tamamlamasının ardından kürsüden inerken stenografların tek tek ellerini sıktı.

Bakanlar Kurulu sıralarının önünde bekleyen Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ı görünce samimi olarak tokalaşan ve yanaklarından öpen Obama, bakanların da ellerini sıkarak Meclis'ten ayrıldı. Bazı AKP'li milletvekilleri Obama'nın elini sıkmak için birbirleriyle yarıştı.

PROMTER KULLANDI
ABD Başkanı için Genel Kurul'a ilk kez promter (Akan yazı ekranı) yerleştirildi. Obama konuşmasını promter aracılığla yaptı. .Obama Genel Kurul salonuna girdiğinde, komisyonlar sırasının ABD'li yöneticilerle dolduğu görüldü. Türk-ABD Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Obama genel kurul salonunu terk ederken, yanına gitti ve kendisini tanıttı.

SARKOZY SİTEMİ
Obama'ya CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'dan üç ayrı mesaj gitti. "Demokrasi ve moderleşmede laikliğin önemi", "Yargı bağımsızlığı" ve "Basın özgürlüğü" konularında mesajlarını ileten Baykal, Sait Faik'in "Haritada bir nokta" adlı hikaye kitabını ve Ahmet Hamdi Tanpınar'ın "Huzur" adlı romanlarının İngilizce çevirilerini hediye olarak sundu. Baykal, kitapları verirken "Türk insanını tanımanıza yardımcı olur" temennisini de iletti. ABD

Başkanı ise, "Muhalefet demokrasinin vazgeçilmezidir" dedi. Prag'daki konuşması nedeniyle de Obama'ya teşekkür eden Baykal, "Avrupa'dan kaynaklanan tepkiyi not ettik" dedi. Obama ise "Sarkozy" diyerek Baykal'ı onayladı.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?