F-35 savaş uçağı projesinin geleceği tehlikede

Türkiye'nin de dâhil olduğu yeni nesil F-35 savaş uçak projesi bütçe problemleri ve aratan sorunlar yüzünden sekteye uğrayabilir.

F-35 savaş uçağı projesinin geleceği tehlikede

 

 
The Joint Strike Fighter yani bilinen adıyla f-35 savaş uçakları projesi, bitirilmesi gereken zamandan 6 ay geçti. Ancak her gecen gün yükselen bütçesi yüzünden f-35 savaş uçakları projesi çok ağır ilerliyor.

Yeni nesil F-35 savaş uçakları projesi Pentagon için de çok fazla problem çıkarmaya başladı. Savunma bakanı Robert M. Gates programdan sorumlu generali kovdu ve projeye aktarılan paranın 614 milyon dolarını da dondurdu. Pentagon'da, programın durdurulup bütçeye uygun başka projelerin hayata geçirilmesi düşünülüyor.

ABD Savunma Bakanlığı hava ve deniz kuvvetleri için acil 2 bin 400 savaş uçağı almayı hedefliyordu. Ancak projenin yavaş ilerlemesi ve başka savaş uçaklarının daha ucuza mal edilmesi f-35 projesini tehlikeye soktu.

F- 35 yeni nesil savaş uçakları projesi 300 milyar dolar türerinde ve 2 bin 456 adet uçaktan oluşuyor. 25 yılda uçakların tamamlanıp teslim edilmesi gerekiyordu. 8 ülkenin de dâhil olduğu proje içinde Türkiye de bulunuyor.

Kaynak: Cihan
 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 17:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35