banner39

Facebook`da 9 bin kişi israil için çalışıyor

Propaganda timleri " İnternetteki gündeme sadece cevap vermekle değil, gündemi dikte ettirmek" için çalışıyor

Arşiv 17.01.2009, 07:35 17.01.2009, 07:35
Facebook`da 9 bin kişi israil için çalışıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail hükümeti ve ordusu Gazze üzerine bombalar yağdırıp, dünyayı hiçe sayarken, İsrailli gruplar da gerçeğin ortaya çıkmasını önlemek ve İsrail aleyhine yazılan yazılara anında cevaplar yazmak için organize "internet timleri" kurdu.

Başta İsrail ve Amerika merkezli olan ve yahudi gençlerin 7/24 görev aldığı bu timler, internet sitelerini kontrol altında tutarak İsrail aleyhine yazılan bütün yazı ve yorumlara cevaplar yazıyor, İsrail yanlısı ifadelerle bu sitelerdeki eleştirilere tepkiler yağdırıyor, hatta İsrail`i eleştiren yorumları yazanları taciz ediyor.

İnternet timleri, internet üzerinde yapılan kamuoyu yoklamaları ve anketleri de sabote ederek, sonuçların İsrail lehine çıkması için kampanyalar organize ediyorlar.

Özellikle Facebook gibi geniş kullanıcı ağı olan sosyal sitelerde ve her ülkedeki büyük medya kuruluşlarının internet sitelerinde çıkan bütün haber ve yorumları kontrol altında tutan timler, kendi kurdukları propaganda sitelerinden de İsrail yanlısı yayınlar yaparak gerçeklerin üzerini örtmeye çalışıyor.

Bu sitelerde, İsrail`e yöneltilen suçlamalara verilecek muhtemel cevaplarla ilgili öneriler, İsrail yanlısı isimlerin yazdıkları makalelerden örnekler, İsrail askerlerinin "insani" yönünü vurgulayan yazı ve fotoğraflar da yer alıyor.

Bu timlerden birinin başkanlığını yapan Michael Dickson`un ifadeleriyle, bu timler " İnternetteki gündeme sadece cevap vermekle değil, gündemi dikte ettirmek" için çalışıyor.

Sadece Facebook`da, Dünya Siyonist örgütleri tarafından yönlendirilen 9 binden fazla kullanıcı bu propaganda da aktif olarak görev alıyor. Bu kullanıcılar, resim alanlarına "İsrail`i seviyorum" kartı koymaya teşvik ediliyor, özel sayfalarında İsrail`e yönelik roket saldırılarının güncellemesine yer veriyorlar, İsrail yanlısı eylemler hakkında duyurular yayınlıyorlar, İsrail`e yardım topluyorlar.

Bu üyeler arasında bütün mesaisini İsrail yanlısı gruplar oluşturmak ve Facebook üzerinde bu grupların yaygınlaşmasını sağlamak olan Esther Kustanowitz gibi isimler de var.

Facebook gibi sitelerde herkesin yüzlerce "arkadaşı" olduğunu hatırlatan tim üyelerinden biri, "yarım dakikalık bir video, birçok insanın İsrail`in pozisyonu yanında yer almasını sağlayabilir" ifadelerini kullanıyor.

Buna benzer propaganda taktikleri gazetelerin okuyucu yorumları arasında ve blog sayfalarında da tüm hızıyla sürüyor.
İsrail yanlısı "internet timleri" İsrail eleştirilerine anında cevap yazıyor. Bazı Türk gazetelerinin okuyucu yorumları sayfalarında İsrail lehine yorum yapan isimlerin neredeyse aynı olması gözlerden kaçmıyor.

Öte yandan, yapılan yorumlarda kullanılan dil ve Türkçe karakter problemleri de, bu organize kampanya hakkında fikir veriyor.
Benzer eleştirilere benzer cevapların yazıldığı bir çok sitede, İsrail`e tepki gösterenler "yahudi düşmanlığı" ile suçlanıyor, ya da Türkiye`nin uluslararası arenada problem yaşadığı konular gündeme getirilerek hedef saptırılıyor.

Yahudi internet timleri, Gazze`de ölen ve yaralanan binlerce insan hakkında tek kelime etmemeye de büyük özen gösteriyor.

Yorumlar (4)
haluk çakır 14 yıl önce
imanlı olan kimse bilir kı muslumanlar asla kaybetmez cunku muslumanların şehitleri cennete onların öluleri ise cehennemin dibine gider biz bu direnişe sonsuza dek yardımcı olmaya hazırız.benhim zoruma giden iki sey var bir mısırın yaptığı hinlik iki ise sabahtan aksama kadar insan hakları diye bağıran avrupa gecenlerde iranda iki kişi heralde dine karsi buyuk bir saygısızlıkları oldu ıdam edildi ve avrupa ayağı kalktı ama gazzede 21 gundur insanlık dramı var kımse ses etmiyor yani bumu insanlık benim diyeceklerim bunlarla sınrlı değil aslında ama şimdilik yeter herkes ders çıkarmalı bundan diye dusunuyorum
ayşe 14 yıl önce
ben face bouk nedir bilmem,hiç de ilgimi çekip girmemişimdir.tarkanın bilimum starlarımızın cirit atıp çocukluk aşkını bulduğu sitelere?
gunes aydinsoykirim 14 yıl önce
israilin yaninda olanlarda bu soykirimda ortakdilar. orta_dogu,daki satilmislar nasil duymamazliktan gelirler.sonunda bunlar icinde bugunleri gormeleri cok sasirticilidir?
Sertac 14 yıl önce
Biz bu siyonistler kadar calissaydik dunya simdi baris icinde olurdu gibime geliyor. Bu irkin elemanlari tarihte hep caliskanlik ve uyanikliklariyla bilinirler, uyaniklik bizde de var ama maalesef tembelligi icimize isletmisiz; oyle ki hak olan davamizda bile yeterince ses getirememisiz. ama bir sarkida denilenden hareketle "Zalimin zulmu varsa mazlumun Allah'i var". Elbet bunlarin hesabi sorulacak bir gun, teker teker. O vakit aydinlik ile karanlik birbirinden ayrilacak..
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?