banner39

Faiz artışı iş dünyasını üzdü

MÜSİAD Başkanı, artan faizin, reel sektör açısından olumsuz etkiler doğuracağını söyledi.

Arşiv 17.05.2008, 14:35 17.05.2008, 17:40
Faiz artışı iş dünyasını üzdü

 

Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni

Merkez Bankası Para Piyasası Kurulu'nun gecelik faiz oranlarında yaptığı 0,50 puanlık artış hakkında açıklamada bulunan iş dünyasının temsilcileri kararın aceleyle verilmiş bir karar olduğunu ve olumsuz etkileri olacağını söylediler.

PİYASALARA DARALTICI ETKİ YAPACAK

MÜSİAD Başkanı Vardan, faiz artışının enflasyonu frenlemek yerine piyasalarda daraltıcı yönde yeni bir baskı ve sıkıntı unsuru olabileceğini kaydetti.  Vardan, "Enflasyonu düşürmeye katkısı olmayacağını tahmin ettiğimiz bu artışın, reel sektörde yeni sıkıntıların oluşturabileceğinden endişeliyiz. İç piyasada zaten talep daralması sorunu vardı, şimdi  faizlerdeki bu artışla bu sorun daha da büyüyecektir" dedi. Vardan şunları söyledi:

"Merkez Bankası'nın son zamanlarda yaptığı açıklamalar zaten faiz artırımına gideceği izlenimi veriyordu. Nitekim, uzun bir aradan sonra faiz oranlarını 0,50 puan artırdı. Bu artışın gerekçesi olarak global çalkantı ve enflasyonun yükselmesi olarak gösteriliyor. Tabii ki, TCMB'nın görevinin fiyat istikrarını korumak olduğunu biliyoruz. Ancak bu artışın arz ve ithal odaklı enflasyonu durdurmasını veya düşürmesini beklemek pek gerçekçi görünmüyor. Çünkü dünyada ve Türkiye'de yaşanmakta olan enflasyonun arz şokuna dayalı bir enflasyon olduğunu ve faiz oranlarındaki bu artışın enflasyonun kontrol altına almaktan ziyade ekonomide bir daralma ve istihdam kaybına sebebiyet vereceğini düşünüyoruz. Tabii enflasyonun düşmesi hepimiz için çok önemlidir ama fiyat artışlarına bakacak olursak, bunun asıl sebebinin ülkemizdeki talep artışı değil ama tüm dünyada sıkıntı oluşturan petrol, enerji, emtia ve gıda fiyatlarındaki çılgın artış olduğunu görmemiz lazım. Bunun için de faizlerin artırılmasının enflasyonu durdurma veya düşürme etkisi olmayacaktır. Bu meyanda Merkez Bankası'nın fiyat istikrarıyla beraber ekonomideki büyümeyi de dikkate alması gereklidir diye düşünüyoruz.

FAİZ: ZOR İNİYOR KOLAY ÇIKIYOR

ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca'da yaptığı basın açılamasında TCMB' nın faiz yükseltme kararını değerlendirdi. "Ülkemizde Faiz oranları çok zor düşüyor ama çok kolay yükseliyor" dedi. Kocanın açıklaması şöyle: Ülkemiz önemli bir dönüşüm sürecini yaşamaya başlamıştı. 40 yıllık müzmin enflasyon belasından kurtulma ve gerçek bir ekonomiye ulaşma ümitlerimiz yeşermişti. Giderek makro rakamlar ve tablolar daha dengeli ve görülebilir hale dönüşmeye başlamıştı. Faiz oranları da ciddi oranda düşmüş ancak henüz istenen seviyelere inmemişti. GSYİH ve diğer dengeler en azından AB standartlarının altına doğru seyrediyordu.

Büyük farklar ortadan kalktıktan sonra bir durumla karşı karşıya kaldık"

FAİZ LOBİSİ YİNE Mİ İŞ BAŞINDA

ASKON Başkanı Koca, faiz lobisinin yeniden iş başına geçtiği konusunda şüpheleri olduğunu dile getirerek, açıklamasını şöyle sürdürdü:" Enflasyon tek haneli rakamlara düştü, Faiz hala % 18-19 larda kalmaya devam ediyor. TCMB konuyla alakalı olarak yaptığı izahlarda, ülkemizin uluslararası arenada % 7.5 civarında bir risk primi bulunmaktadır. Eğer biz faizleri enflasyon seviyesine kadar indirirsek piyasa faizlerini kontrol etme şansımız olmaz ve dolayısıyla enflasyonu da kontrol edemeyiz.  Maalesef bu konuların salt ekonomik gerekçelerle değerlendirilmediği bir talihsiz zemini yaşıyoruz. Bu faiz lobisi için ekonomiktir ama piyasaları etkileyenler konuyu zaman zaman rejim meselesi gibi takdim etmeyi de başarırlar. Böylece hesaplar çok daha kolay bir şeklide lobilerin istediği istikamette iner ve çıkar.  "

ACELE EDİLDİ

Öte yandan İTO Başkanı Yalçıntaş ise Merkez Bankası'nın dış piyasaların etkisinde kalarak aceleci bir karar verdiğini düşündüğünü ifade ederek, faizlerin yükseltilmesi kararının piyasaları olumsuz etkilememesi temennisinde bulundu. Yalçıntaş, iş dünyasının üzerine düşeni yaparak dalgalanmalardan etkilenmeden çıkabileceği görüşünü de sözlerine ekledi.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?