banner39

Fakir Goralılar Türkiye'yi bekliyor

Yüzyıllardır izleri aranan Kuman-Peçenek Türkler'inin Kosova'da yaşadıkları ve Çanakkale'ye şehit olmaya geldikleri ortaya çıktı.

Arşiv 21.03.2008, 16:16 21.03.2008, 16:17
Fakir Goralılar Türkiye'yi bekliyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yüzyıllardır nerede yaşadıkları bilinmeyen Peçeneklerin Kosova'nın Güneyi'nde yaşayan Gora halkı oldukları öğrenildi.

Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, Kosova'da Çanakkale şehitlerinin izlerini sürerken 1071 Malazgirt Savaşı'nda Selçuklu hükümdarı Alp Arslan'ın yanında savaşarak Türklere Anadolu kapılarının açılmasını sağlayan Kuman-Peçenekler'ini buldu.

Bölgeye giderek çeşitli araştırmalar yapan tarihçi Ebubekir Sofuoğlu, "Çanakkale şehitlerimizin izi, bizi yüzyıllarca önce kaybettiğimiz Balkanlar'dan Kuman Peçeneklere ulaştıracak hayırlı bir neticeyi daha ortaya çıkarmıştır. Gora bölgesinden Çanakkale'de şehit düşenlerin sayısı 460 olarak ifade ediliyor. Slav oldukları dayatılan bu insanların aslında Kuman-Peçeneklerinin torunları olması ihtimali çok kuvvetliydi. Evet. Bu tarihi gerçeği bulmamıza da yine Çanakkale şehitlerinin izini sürmemiz yardımcı olmuştur" diye konuştu.Sofuoğlu, aynı zamanda doktora tezi olan bu çalışmasının Yarımada Yayınları tarafından "Kosova'nın Çanakkale Kahramanları" adıyla kitaplaştırıldığını ifade ediyor.

KOSOVA'DAN 8 TABUR SAVAŞA KATILDI

Gora halkının Çanakkale Savaşı'nda da Anadolu'ya gelerek Türklerle omuz omuza düşmana karşı savaştığını ifade eden Sofoğlu, şunları anlattı: "Çanakkale Savaşı'na Gora Dragaş'tan katılanların yakınlarının anlattıklarına göre biri Gora'dan olmak üzere Kosova'dan 8 taburun katıldığı ifade ediliyor. Debre'den Halife'nin çağrısı üzerine Kosova'daki camilerde verilen vaazlarda Türk topraklarında gözü olan düşmana karşı Türk milletinin başlatmış olduğu mücadelede yanında olmak isteyenleri katılabileceği çağrısı yapılmıştı. Debre'den gelen bu çağrı üzerine Gora'dan 490 kişi savaşa katılmış.Bir köy imamının beklemeye tahammül etmeden gece yola çıktığı köylülerce sabah ezanı okunmayınca anlaşılmış. Çünkü ezanı okuyacak olan imam, savaşa gitmişti. Başka bir örnek ise sabah namazında halifenin çağrısını imam, ilan edince cami cemaatinin hemen oradan eve bile uğramadan savaşa katıldığı anlatılmaktadır.

Bu şekilde savaşa koşan insanlar halen kendilerine Slav oldukları planlı bir şekilde işlenmeye çalışılan Goralılar, yani Peçeneklerin torunlarıydı. Acaba hangi Slav bu derece istekle hem de Türkiye için savaşmaya gidebilir."

TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR NÜFUS

"Gora halkının kültürel sosyal yaşantısına baktığımızda Kuman-Peçeneklerinden geldiğini görüyoruz. Zaten Goralılar, kendilerini Türk olarak görüyorlar. Çanakkale'de savaşmalarını da buna bağlıyorlar" diye konuşan Sofuoğlu, şöyle devam etti:

"Gora bölgesi Kosova'nın Prizren iline bağlı Dragaş ilçesi ve 20 köyden oluşuyor. Kosova'nın güneyinde yer alır. Bu bölgede 15 bin kadar Goralı olduğu belirtiliyor. Kosova'nın diğer bölgelerinde 5 bin, Arnavutluk'ta ise nüfuslarının 18 bin olduğu belirtiliyor. Bu sayının Makedonya'da ise 20 bin olduğu kaydediliyor. "

Sofuoğlu, KOSKA şekerleme firması sahiplerinin de Türkiye'ye göç etmiş Goralılardan olduklarını kaydetti.

BU İNSANLAR SLAV DEĞİL KUMAN-PEÇENEK TÜRKLERİ

Goralıların Türk olmalarına rağmen Slav ırkı olarak gösterilmeye çalışıldığına dikkat çeken Ebubekir Sofuoğlu, "Bölgelerinde Çanakkale ile ilgili birçok hatıra bulunduran hatta Türk taburunun onlar için açmış olduğu bir caddelerinin ismini bile Çanakkale koyan bu millet bölgede Slav ırkından insanlar olarak tanıtılmaya çalışılıyor. Bulgaristan ile Sırbistan Goralıların Türk olmadıklarını ileri sürerek, onların Slav oldukları propagandasını yapıyor.

FAKİRLİK İÇİNDE YAŞIYORLAR

Bu konuda Türkiye'nin insiyatif alması gerekiyor. Eğer bölgede insiyatif almazsak bu boşluğun mutlaka başkaları tarafından doldurulacaktır" şeklinde konuştu.

Goralıların fakirlik içinde yaşadıklarını vurgulayan tarihçi Ebubekir Sofuoğlu, "İhmallere ve terkedilmişliği itilen bu yöre ve halkı son yüzyıl içerisinde sürekli fakirlik, ekonomik sıkıntılar ve göçlerle iç içe yaşadı. En kötü günlerimizde yanımızda olan bu kardeşlerimize sahip çıkmanın zamanı geldi" dedi.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?