banner39

Falkland Adaları'nda gerilim yükseldi

Arjantin ve İngiltere arasında savaşa neden olan Adalar, şimdi de petrol arama kararıyla ısındı

Arşiv 17.02.2010, 13:12 18.02.2010, 12:15
Falkland Adaları'nda gerilim yükseldi

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Arjantin, İngiltere'nin petrol aramak istediği Falkland Adaları açıklarındaki deniz trafiğine yeni kısıtlamalar koydu.

BBC, Arjantin hükümetinin, Arjantin limanlarından Falkland adalarına giden, ya da adalara ulaşmak için Arjantin karasularından geçen her geminin önce kendilerine izin başvurusu yapması gerektiğini açıkladığını duyurdu.

Arjantin ile İngiltere arasında bir kez daha gerginliğe neden olan ise, Londra'nın Falkland Adaları'nın karasularında petrol arama çalışmaları başlatmaya karar vermesi.

Arjantin ve İngiltere, Falkland adalarına hakim olmak için 1982 yılında kısa bir süre savaşmış, kısa süren savaş İngiltere'nin galibiyetiyle sonuçlanmıştı. Ancak Arjantin Malvinas adını verdiği adalaraki İngiliz egemenliğini tanımıyor, yanıbaşındaki adaların işgal altında olduğunu belirtiyor.

Savaşın 28 yıl önce yaşanmasına karşın, İngiltere ve Arjantin arasındaki ilişkiler hala bu konu nedeniyle gergin.

Bu ay başında Buenos Aires yönetimi, bu yılın ilk yarısında başlaması beklenen petrol arama çalışmaları nedeniyle İngiltere'yi protesto etmişti.

Bölgedeki deniz trafiğine getirilen kısıtlamalarla ilgili duyuruyu yapan Arjantinli bakan Anibal Fernandez, kararın 'sadece Arjantin'in egemenliğini değil, bölgedeki tüm kaynakları savunmak için alındığını' söyledi.

Fernandez kısıtlamaların, sadece Arjantin'in karasularından geçen gemiler için değil, bölgede İngiliz hakimiyetindeki Güney Sandwich ve Güney Georgia adalarına giden gemiler için de geçerli olduğunu söyledi.

İngiliz Dışişleri Bakanlığı ise kararın bölgedeki deniz trafiğini etkilemeyeceğini açıkladı.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, 'Arjantin karasularındaki düzenlemeler Arjantinli yetkililerin sorunudur. Bu karar, Falkland Adaları'nın, ada yetkilileri tarafından denetlenen karasularını etkilemez.' denildi.

Açıklamada ayrıca, Arjantin ve İngiltere'nin 'önemli ortaklar' olduğu belirtildi ve Falkland Adaları'nın yer aldığı Güney Atlantik'teki sorunlar konusunda 'işbirliği yapma' taahüdünde bulunuldu.

FALKLAND ADALARI

Arjantin'in güneydoğu kıyıları ve Macellan Boğazına 500 km, Horn Burnuna ise 600 km'lik bir mesafede olduklarından stratejik öneme sahip olan Falkland Adaları (Malvinas) uzun yıllardır İngiltere işgali altında bulunuyor.

Adanın tarihi konusunda bile ihtilafa düşen Arjantin ile İngiltere arasında özellikle 1980'de İngiltere'nin 'ada halkının fikirlerini sorarak' İngiliz yönetiminin devam edeceğini açıklaması sonrası gerilim hiç bitmedi.

1982'de Arjantin'deki siyasî durum ve Falkland'da petrol bulunması sebebiyle başlayan savaş, İngiltere'nin başarısıyla sonuçlanırken, devam eden sorunlar İngiltere'nin petrol arama kararı sonrası yeni bir boyut kazandı.

Adalar İngiltere tarafından tayin edilen idare ve kanun koyma yetkisine sahip bir İngiliz idare heyeti tarafından yönetiliyor. Heyetin başkanı olan ada valisi kraliçe tarafından tayin edilirken, askerî vali de yönetime direkt olarak katılıyor.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?