banner39

Fanatik Yahudilere Karşı Mescid-i Aksa'da Nöbet

İsrail’in Gazze’den çekilme işlemine direnin fanatik Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya saldıracakları haberi üzerine İslam alimlerinin çağrısına uyan en az 3 bin Müslüman Mescidi Aksa’da nöbet tutmaya başladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Fanatik Yahudilere Karşı Mescid-i Aksa'da Nöbet

İslam Dünyası/Haber Merkezi  

 

İsrail’in Gazze’den çekilme işleminin başlamasının ardından bölgede tansiyon yüksek. Daha önce Mescid-i Aksa’ya saldıran ancak kutsal mabede girmeyi başaramayan fanatik Yahudilerin yeniden saldırı hazırlığında oldukları yönündeki bilgiler, Kudüs’te yaşayan Filistinli Müslümanları harekete geçirdi. Filistinli alimlerin tehdit karşısında halkı uyarması üzerine Mescid-i Aksa’ya akın eden Müslümanlar, sırayla nöbet tutmaya başladı. Sayıları 3 bini bulan Filistinlilerin her türlü saldırıya karşı Aksa’yı savunacakları açıklandı. Binlerce İsrailli polis de alarm durumuna geçirildi.

 

İsrail polisi 500 eylemciyi gözaltına aldı

 

Bu arada Yahudi yerleşimcilerin Gazze’deki yerleşim yerlerini boşaltmakta direnmeleri yüzünden bölgede tansiyon yüksek.   İsrail polisinin, dün gece Gazze Şeridi`ndeki Yahudi yerleşkelerine sızma girişiminde bulunan 500 kadar Yahudi eylemciyi gözaltına aldığı bildirildi. Çekilme planına karşı olan eylemcilerin Gazze Şeridi`nin güneyindeki Guş Katif yerleşkesiyle İsrail arasındaki geçiş noktası Kissufim`de yakalandığı belirtildi.

Gözaltına alınan kişiler arasında, Yahudi yerleşimcilerin bazı liderlerinin de bulunduğu kaydedildi.

 

İsrail polisi Neve Dekalim`e girdi

İsrail polisi, çekilme planı çerçevesinde Gazze Şeridi`nin en büyük Yahudi yerleşim birimi Neve Dekalim`e girdi. Neve Dekalim`in ana girişi ve diğer kapıları önünde toplanan polisin girişteki metal kapıyı elektrikli testereyle kestiği görüldü. Polis yetkilileri, operasyondaki amaçlarının insanların özgürce yerleşim birimini terk etmelerine olanak sağlamak olduğunu belirtti.

Neve Dekalim`de dün yüzlerce eylemci polisin yerleşime girmesine izin vermemişti.
Gazze Şeridi`ndeki Yahudi yerleşimcilerin evlerini terk etmeleri için verilen süre bu gece doluyor. İsrail kabinesi de çekilme için resmi onay anlamına gelen dört oylamadan ikisini tamamladı. Şimdilik toplam dört yerleşimin boşaltılmasına onay verildi.

İsrail ordusundan bir sözcü, bugün geç saatlerde Batı Şeria'daki dört yerleşim biriminin ikisinde çekilme işleminin tamamlandığını açıkladı. İsrail böylece ilk kez 1967'deki Altı Gün savaşında ele geçirdiği Filistin topraklarından çekilmiş oluyor.  

Hamas: Çekilme Direnişin Başarısı

 

Yahudi Yerleşimcilerin barış içinde çekilmeleri için taraftarlarını sükunete çağıran Filistinli örgütlerse, İsrail’in Gazze’den çekilme planlarına temkinli yaklaşıyor. Hamas tarafından yapılan açıklamada Yahudi yerleşimcilerin geri çekilmesinin Filistin halkının direnişinin bir başarısı olduğu açıklandı. Hamas bundan böyle Gazze’nin yönetilmesinde aktif rol üstleneceğini de açıkladı.

 

Bu arada, bölgenin güvenliğini sağlamakla görevli Filistin güvenlik güçleri de, İsrail'le varılan anlaşma çerçevesinde, Gazze'deki yerleşim birimleri çevresinde mevzilenmeye başladı. Yaklaşık 7.500 Filistinli yetkilinin başlıca hedefi çekilen İsraillilere roket saldırıları düzenlenmesini önlemek.

Filistin lideri Mahmud Abbas, İsrail'in çekilme kararını hayata geçirmesinden memnunluk duyduğunu belirterek, bunun bölgede istikrar ve güvenliğe katkıda bulunacağını söyledi. Abbas, İsrail'in Batı Şeria'daki yerleşimlerini de boşaltması çağrısında bulundu.

Çekilme dolayısıyla binlerce Filistinli Gazze'de bir yürüyüş düzenledi. Hamas örgütünün çağrısıyla camilerde de çekilme dolayısıyla mevlütler okunuyor. Filistinli yetkililer, boşaltılan bölgeleri devralma işleminin düzen içinde gerçekleşeceğini söylüyorlar.

Filistin lideri Mahmud Abbas da bu toprakların Filistin halkının tamamına ait olduğunu vurgulayarak, halkın boşaltılan arazi ve konutları işgal etmek gibi bir tutum sergilemeyeceğine inandığını söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?