banner39

Fas, Batı Sahraya özerklik verecek

Fas hükümetinin, Batı Sahra için sunduğu özerklik planını, bölgenin bağımsızlığı için mücadele eden Polisario Cephesi ile müzakere etmek istediği bildirildi.

Arşiv 14.04.2007, 07:06 14.04.2007, 07:06
Fas, Batı Sahraya özerklik verecek

Fas hükümeti, Batı Sahra için sunduğu özerklik planını, bölgenin bağımsızlığı için mücadele eden Polisario Cephesi ile müzakere etmek istediğini bildirdi.

Fas İçişleri Bakanı Şekib Benmussa, gazetecilere yaptığı açıklamada, planın ”büyük oranda müzakereye açık” olduğunu bildirdi ve Fas'ın BM ve Polisario Cephesi ile anlaşmadan planı uygulamaya koymayacağını söyledi.
Fas daha önce Polisario Cephesi reddetse bile, BM'nin onaylaması durumunda planı uygulamaya koyacağını bildirmişti.

Benmussa, Polisario Cephesi ile görüşmelere açık olması için, planda bilerek geniş anlama gelen ifadeler kullanıldığını kaydetti.

Fas'ın, geçen çarşamba günü BM'ye sunduğu özerklik planı, Batı Sahra'da bir bölgesel hükümet kurulmasını, ancak savunma, dış politika, gümrük ve ticaret gibi konuların merkezi devletin kontrolünde kalmasını öngörüyor.
Plana göre Batı Sahra Fas bayrağını, parasını ve pullarını kullanmayı sürdürecek ve Fas Kralı 6. Muhammed'i ülkenin en yüksek dini otoritesi olarak kabul edecek.

Polisario Cephesi ise planın BM'yu sunulmasından 1 gün önce yaptığı açıklamada, bir bağımsızlık referandumu yapılmasını istemiş ve Fas ile bağımsız bir Sahavari devletinin kurulmasıyla sonuçlanacak “özel bir ilişki kurmayı” önermişti.

Benmusa, Polisario'nun önerisini kargaşa yaratmaya yönelik bir engelleme taktiği olarak gördüklerini belirterek, “özerkliği, anlaşmazlığın sona ermesi için tek yol olarak gördüklerini” söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?