banner39

Fas'ta iki intihar bombacısı öldürüldü

Fas'ın Kazablanka kentinde polisle çatışmaya giren ve intihar bombacısı olduğundan şüphelenilen iki kişiden birisi polisin açtığı ateşle, diğeri ise üzerindeki patlayıcıların infilak etmesiyle öldü.

Arşiv 10.04.2007, 13:45 10.04.2007, 13:45
Fas'ta iki intihar bombacısı öldürüldü

Fas'ın Kazablanka kentinde polisle çatışmaya giren ve intihar bombacısı olduğundan şüphelenilen iki kişi öldürüldü.

Şüphelilerden birisinin polis tarafından vurularak öldürülmesi ardından ikinci şüphelinin üzerindeki patlayıcıları ateşlediği bildirildi. Saldırganlardan 3'ünün ise kaçtığı belirtildi.

Geçen ay polis, bir internet kafeye düzenlenen intihar saldırısı ardından 18 kişiyi tutuklamıştı.

2003 yılının Mayıs ayında ise, planlı olduğu belirtilen bir dizi saldırıda 12'si intihar saldırganı toplam 45 kişi yaşamını yitirmişti.

Bu son saldırıyla ilgili olarak polis yetkililerinin yayınladığı açıklamada, "Saldırganlardan birisi polisin açtığı ateşle aldığı yaralar sonucunda ölmüş, ikinci kişi ise polisin kendisini tutuklama hazırlığında olduğunu görünce üzerindeki bombaları patlatmıştır" denildi.

Açıklamada ayrıca, polisin bu iki şüpheliyi, 11 Mart'ta bir internet kafeye düzenlenen saldırıyla ilgili olarak aradığı da belirtildi. Mart ayındaki bu saldırıda saldırıyı düzenleyen kişi ölmüş, saldırgana yardım ettiğinden şüphelenilen bir kişinin de aralarında olduğu dört kişi yaralanmıştı.

Benzer polis operasyonları sonucunda yakalanan 50 kişinin Rabat yakınlarındaki davası ise devam ediyor. Sanıklar, hükümt binaları ve turistik tesislere saldırı planları yapmak suçundan yargılanıyorlar.

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?