Fas'tan İspanya'ya; 'Topraklarımızdan çık!'

Fas Başbakanı Fasi, İspanya'ya işgal altında tuttuğu Fas şehirlerinden çıkması çağrısı yaptı.

Fas'tan  İspanya'ya; 'Topraklarımızdan çık!'

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fas Başbakanı Abbas El Fasi İspanya'ya işgal altındaki şehirlerinden çık çağrısı yaptı. Abbas El Fasi ülke parlamentosunda yaptığı konuşmada, İspanya yönetimini halen işgali altında tuttuğu Sebte ve Melile şehirlerinden çıkmaya çağırdı. 

El Fasi konuşmasında; 'Dost İspanya'yı bu iki Fas şehri ve Selibe adasındaki işgali sona erdirmek, için bizimle diyaloğa çağırıyoruz. İspanya'nın isteklerimizi iki ülke arasındaki stratejik gerçekler ve yeni jeo politika açısından değerlendirmesi gerekir. Fas'ın işgal altındaki topraklarını geri almaması iyi komşuluk ilişkileri, asrımızın ruhu ve iki ülke arasındaki çıkarlar ile bağdaşmamaktadır' dedi.
 
İki ülke arasındaki bu problem 1496 yılından bu yana sürüyor. İspanya bu topraklar üzerindeki hakimiyetini yaklaşık 500 yıldır devam ettiriyor.
 
İspanya Kral Juan Carlos'un 5-6 Kasım 2007 tarihlerinde bu iki şehri ziyaret etmesi Fas ve İspanya yönetimleri arasında ciddi bir gerginliğe yol açmıştı.
 
İstiklal Partisi'nin genel başkanı Abbas El Fasi, 2007 yılında yapılan seçimlerinden bu yana Fas Başbakanlığı görevini yürütüyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 09:09
banner53
YORUM EKLE

banner39