banner39

Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi kuruluyor

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Fatih Sultan Mehmet' Üniversitesi'ni kurmak için kolları sıvadı.

Arşiv 08.10.2009, 11:31 08.10.2009, 12:19
Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi kuruluyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Fatih Sultan Mehmet'in kurduğu vakfın eğitim şartını yerine getirmek için sanat ve sosyal bilimler alanında eğitim verecek bir üniversite kuruyor.

İstanbul'u fethettikten sonra Fatih Sultan Mehmet Han Vakfını kurarak, 'Sahn-ı Seman Medresesi'nde en ileri düzeyde eğitim verilmesini sağlayan Fatih'in vasiyetini devam ettirmek isteyen Vakıflar Genel Müdürlüğü, onun adını taşıyan üniversite ile yaklaşık 600 yıllık mirasa sahip çıkıyor.

Vakıflar Meclisi, Nurbanu Valide Sultan, Hatice Sultan ve Abdullah Oğlu Hacı Abdülaziz Ağa vakıflarının vakfiyelerinde de yer alan eğitim şartının, üniversite açmaya uygun olduğunun belirlenmesi üzerine bu vakıfların da Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesine destek vermesi kararını aldı.

Üniversitenin kurulması için İstanbul Başakşehir'de 202 bin metrekarelik vakıf arazisini tahsis eden Genel Müdürlük, Hatice Sultan Vakfına ait Eyüp, Fatih, Üsküdar, Eminönü ve Beyoğlu'ndaki toplam 2 bin 156 metrekarelik taşınmazın gelirini Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesine devretti.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinin 'vasi üniversitesi' olmak üzere İstanbul Üniversitesi Rektörlüğüne başvuran Vakıflar Genel Müdürlüğü, vasi üniversitenin belirlenmesinden sonra, yeni üniversitenin Mütevelli Heyet listesi ile YÖK'e başvuruda bulunacak.

YÖK'ün başvuruyu kabul etmesi halinde, üniversitede güzel sanatlar, mimarlık, mühendislik, hukuk, iletişim, sosyal bilimler, iktisadi ve sosyal bilimler fakülteleriyle güzel sanatlar ve sosyal bilimler enstitüsü yer alacak.

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?