Fatih Sultan Mehmet vefat etti

Fatih Sultan Mehmet vefat etti,68 olayları başladı,3 Mayıs olaylarında yüzlerce milliyetçi gözaltına alındı

Fatih Sultan Mehmet vefat etti

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Ermeni Anıtı Bombalandı 3 Mayıs 1984

Paris'te Ermeni Soykırım anıtı bombalandı.Anıtta önemli bir hasar meydana getirmeyen bombalama eyleminin kimler gerçekleştirildiği tespit edilemedi. Bu olayın Türk İstihbarat birimlerince yapıldığı iddiası ortaya atıldı. Bombalama eylemin Abdullah Çatlı ve ekibinin gerçekleştirdiği öne sürülmektedir.

3 Mayıs Olaylarında Yüzlerce Milliyetçi Gözaltına alındı 3 Mayıs 1944

Nihal Atsız’ın hakkında açılan dava için geldiği Ankara’da bir grup milliyetçi komünizm aleyhine gösteri düzenlemelerdir. Mahkeme salonuna giremeyen gençler Ulus Meydanına doğru yürüyüşe geçerek Komünizm aleyhine sloganlar atmışlardır. Hükümet II.Dünya savaşının seyrini de dikkate alarak ( savaşa Rusların lehine, Almanların aleyhine dönmeye başlamıştı) bu gösteriyi şiddetle bastırmış ve yüzlercesini gözaltına almıştır.Bu durum Rusları memnun etmek için Türkçülerin feda edilmesi olarak değerlendirilmiştir. Daha sonraki senelerde 3 Mayıs , Türkçülük günü , bayramı olarak kabul edilmiştir.
 

68 Olayları Başladı 3 Mayıs 1968

Paris’te Sorbonne Üniversitesinde başlayan öğrenci isyanı kısa süre içerisinde ülke geneline yayıldı. Charles de Gaulle'’ün politikaları 1968'e gelindiğinde Fransız gençliğini memnun etmemeye başladı. Gençlerin, kadınların ve işçilerin memnun olmadığı de Gaulle’e karşı başlayan bu isyan hareketi kısa süre içerisinde ülkede yayıldı. Fransa’da Mayıs ayında yaşanan bu gelişmelerin ardından Fransa’da Meclisi fesh edildi. Haziran ayında yeni seçimlere gidildi. Fransa’da gençlerin başlattığı bu olaylar dünyanın farklı ülkelerinde de etki gösterdi. Fransa’da yaşanan bu gelişme dünyada 68 olayları diye ifade edilen gelişmelerin başlangıcı kabul edilmektedir.

Fenerbahçe Galatasaray’ı 4-3 Mağlup etti 3 Mayıs 1989

Türkiye kupası çeyrek final 2.maçında Fenerbahçe ilk devreyi 3-0 yenik kapatmasına karşın ikinci yarıda attığı dört golle Galatasaray'ı 4-3 mağlup etti.

Fatih Sultan Mehmet Vefat Etti 3 Mayıs 1481

İstanbul’un fethini gerçekleştiren ve böylece Fatih ünvanını alan II.Mehmet 7.Osmanlı Padişahıdır. Anadolu’da Karadeniz’de ve Balkanlarda Osmanlı devletini rakipsiz duruma getirmiştir. Fatih Kanunnamesi olarak bilinen o döneme kadar ki en önemli kanuni düzenlemeleri yapan padişahtır.
 

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2010, 23:25
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet
mehmet - 11 yıl Önce

Fenerbahçe Galatasaray’ı 4-3 Mağlup etti 3 Mayıs 1989
Tarihte buğün bölümünün sıkı bir takipcisi ve bir Galatasaraylı olarak.
haberinizde hata var düzeltin lütfen fenerbahçe fenerbahçeyi mağluğ etti demişsiniz

Türkiye kupası çeyrek final 2.maçında Fenerbahçe ilk devreyi 3-0 yenik kapatmasına karşın ikinci yarıda attığı dört golle Fenerbahçe’yi 4-3 mağlup etti.

banner39