Fatih'te icazet heyecanı vardı

Hattat Yusuf Sezer bugün Fatih'te düzenlenecek merasimle 18 öğrencisine icazet verdi

Fatih'te icazet heyecanı vardı


İbrahim Ethem Gören/Dünya Bülteni


Klasik İslâm-Türk sanatları, yakın tarihimizde kaybettiği can suyuna, sanatkâr üstadların gayretleriyle tekrar kavuşarak, toplum nezdinde hak ettiği mevkie doğru ilerliyor. İnsanlarımızın sanat anlayışı derinlik kazanıyor. Bu keyfiyette mazi ile irtibatını devam ettiren üstadların fedakârane gayretlerinin payı büyük. Bu süreçte bir yandan gelenekli sanatların iç dinamikleriyle alâkalı usul ve prensipler kayıt altına alınırken diğer yandan da yeni sanatkârların yetiştirilmesi için gayret saf ediliyor. Üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültelerinde, belediyelerin kurs mekânlarında, vakıf merkezlerinde, hat üstadlarının yazıhanelerinde uzun yıllar süren dersler neticesinde hat sanatına yeni isimler ve imzalar kazandırılıyor.

image001.20100514111823.jpg

(Hattat Yusuf Sezer)

Hattat Yusuf Sezer, 35 yıldan bu yana istikrarlı bir şekilde Fatih’te hat sanatının hizmetinde bulunuyor, bir yandan hat sanatına yeni eserler kazandırırken diğer yandan da yetiştirdiği talebeler marifetiyle hat sanatın tabana yayılmasına katkıda bulunuyor.

Hat sanatını deri, kâğıt, ebru, papirus, cam ve seramik üzerine uygulayan sanatçı, Hattat Hamit'ten sonra hat sanatında en fazla eser veren hattatlar arasında gösteriliyor.

Eserleri Amerika, Peru, Arjantin ve Kanada’nın da aralarında bulunduğu birçok ülkede sergilenen Hattat Yusuf SEZER 2000–2009 yılları arasında Fatih’teki atölyesinde hat sanatı tedrisatı gören 3’üncü dönem öğrencilerine ustalık belgesi verdi.

Bugün Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde düzenlenecek merasimle Yusuf Usta’nın 18 öğrencisi ‘’icazetname’ aldı.

Hattat Yusuf SEZER 1998 yılında Türk Edebiyatı Vakfı’nda; 2003 yılında da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen merasimlerle toplam 26 talebesine icazet vermişti.


Hat sanatında sabır anahtar kelimedir


Hattat Yusuf Sezer “Bilindiği üzere hat sanatına “Rabbi yessir” ile başlanır. Hat meşkine başlayan talebe çok sabırlı olmalıdır. Eksilerin “Cismani aletlerle inşa edilen ruhani hendese” şeklinde tabir ve tarif ettiği hat sanatında neticeye ulaşmak için aceleci olmamak gerekir” sözleriyle sabrın hat sanatındaki mevkiine işaret ediyor.

Sezer “Bu sanatta mesafe almak öğrencinin kabiliyetiyle doğru orantılıdır. Yazı, hocanın taliminde gizlidir. Hat sanatını hocadan usul dairesinde öğrenmek gereklidir. Özellikle sülüs yazı çeşidinde icazet almak 7-8 seneyi bulabilir. Bu sanatta ilerlemenin yolu çok yazmaktan, hocaların talimini harfiyen yerine getirmekten geçer” diyor.

image002.20100514111756.jpg


(Yusuf Sezer, Asr Suresi)

Hat sanatına İsmet Gülnihal, Recep Cengiz ve İsmail Kaya gibi usta imzalar kazandıran Hattat Yusuf Sezer’in Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde düzenlenen 3’üncü icazet merasiminde hat doktoru Süleyman Berk kutlu sanatın tarihçesini anlattı; müverrih Süleyman Zeki Bağlan “Hattın ruhu”na dokundu, Hattat İsmet Gülnihal de“Tarihten günümüze icazetnameler” konulu bir seminer sundu.
 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 12:30
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mutlu Manav
Mutlu Manav - 11 yıl Önce

Gündelik telaşın, lüzumsuz meşguliyetlerin arasında, insanı bir sükunet iklimine, bir huzur bahçesine doğru çağıran haberler bunlar.

İcazetname alacak bütün hattatları ve hususiyle de hocaları Yusuf Sezer beyefendiyi gönülden tebrik ediyorum.

banner39