banner39

Fazilet Partisi kapatıldı

Mondros müterakesi başladı, Turgut Reis şehit oldu, Nasreddin Hoca vefat etti

Arşiv 22.06.2010, 10:07 23.06.2010, 07:12
Fazilet Partisi kapatıldı

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Fazilet Partisi Anayasa Mahkemesi'nce kapatıldı, Anadolu'nun mizah üstadı Nasreddin Hoca vefat etti.

NAPOLYON RUSYA’YA SAVAŞ AÇTI

22 Haziran 1812’de Napolyon Rusya’ya savaş ilan etti. Bu savaştan yıllar sonra 22 Haziran 1941’de Almanya SSCB`yi istila etmeye başladı.

NASREDDİN HOCA VEFAT ETTİ


22 Haziran 1284’te Nasreddin Hoca vefat etti. Nasreddin Hoca 1208 yılında Sivrihisar'ın Hortu yöresinde doğdu, 1284 yılında Akşehir'de vefat etti. Büyük Türk halk bilgesi olan Nasreddin Hoca halk dilinde, duygu ve inceliği içeren, gülmece türünün öncüsü olmuştur. Nasreddin Hoca, fert ve toplumu her yönüyle çok iyi tanımış, insanların aile, komşuluk, dostluk, ticari münasebetlerine ait cemiyette gördüğü aksak yönleri düzeltmek ve nasihat etmek maksadıyla nüktelerle dile getirmiş, düşünmeye ve doğruya sevk etmiştir. Sosyologlar ve psikologlar, insanı ve cemiyeti tanıyıp, çeşitli yönlerini incelemek için onun latifelerinden çok istifade etmişlerdir. Nasreddin Hoca; gerek yaşadığı döneme ve gerekse çağlar sonrasına damgasını vuran, toplumsal yergi ustası ve bir halk önderidir. Nasreddin Hoca Akşehir'de yaşamış ve döneminin Akşehir insanından yola çıkarak bütün insanlığa mesajlar göndermiştir. Akşehir ve Akşehirliler ise yüzyıllar boyunca Nasreddin Hoca'nın bıraktığı tarihi ve manevi mirasa sahip çıkmış ve korumuşlardır. Nasreddin Hoca, Akşehir'in her köşesinde varlığını sürdürmeye devam ediyor.

TURGUT REİS ŞEHİT OLDU

22 Haziran 1565’te Turgut Reis şehit oldu. Cerbe savaşına katılan Turgut Reis ardından katıldığı Malta Kuşatması sırasında kaleden atılan bir mermi ile şehid oldu. Trablusgarb’daki türbesine gömüldü.

MONTRÖ MÜZAKERELERİ BAŞLADI

22 Haziran 1936’da MONTRO müzakereleri başladı. Boğazların statüsü ve gemilerin geçiş rejimi ile her zaman yakından ilgilenen İngiltere'nin Türkiye'yi desteklemesine paralel olarak Balkan Antantı Daimi Konseyi'nin 4 Mayıs 1936'da Belgrat'ta yaptığı toplantıda, Türkiye'nin teklifini destekleme kararı alınmıştır. Türkiye'nin girişimi Lozan Boğazlar Sözleşmesi'nin diğer akitleri tarafından da kabul edilince, boğazların rejimini değiştirecek olan konferans, 22 Haziran 1936'da İsviçre'nin Montreux kentinde toplanmıştır. İki ay süren toplantılardan sonra, 20 Temmuz 1936'da imzalanan yeni Boğazlar Sözleşmesi ile Türkiye'nin kısıtlanmış hakları iade edilmiş ve boğazlar bölgesinin egemenliği Türkiye'ye geçmiştir. Türkiye daha önce Sovyet Rusya ile yaptığı anlaşma uyarınca (saldırmazlık antlaşması) Sovyet Rusya'nın da desteği ile bu sözleşme yapılmıştır. Tamamı yirmi dokuz madde, üç ek protokolden meydana gelen sözleşmeye göre:

1. Boğazlardan serbest geçiş esası kabul ediliyordu. Ancak ticaret ve savaş gemilerinin Boğazlardan geçişi, barış ve savaş hâline göre, ayrı statüye bağlanıyordu. Savaş durumu da Türkiye'nin girdiği, girmediği ve savaş tehlikesi olma durumlarında uygulanacak esaslara ayrılıyordu.

2. Boğazların askerî kontrolü ve savunma tedbirleri tamamen Türkiye'ye aitti.

3. Boğazlardan geçişi denetleyen Milletlerarası Boğazlar Komisyonu kaldırıldı.

Bu ana maddelerle Türkiye'nin boğazlar üzerindeki genel hâkimiyeti sağlandı.

ABD'Lİ İLK SİYAH BOKSÖR KAZANDI

Joe Luis adındaki ilk kez bir siyah Amerikalı, dünya ağır siklet boks şampiyonluğunu kazandı

22 Haziran 1937’de dünya boks şampiyonu James Braddock’u yenen Joe Luis, dünya şampiyonu oldu.

Fazilet Partisi kapatıldı


22 Haziran 2001’de Anayasa Mahkemesi, laiklik ilkesine aykırı eylemlerin odağı olduğu gerekçesiyle Fazilet Partisi’nin temelli kapatılmasına karar verdi. Beyan ve eylemleriyle partinin kapatılmasına neden olan Bekir Sobacı ve Nazlı Ilıcak’ın milletvekillikleri düşürülürken, Merve Kavakçı, Mehmet Sılay ve Ramazan Yenidede’ye beş yıl siyaset yasağı getirildi.
 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?