banner15

FBI'ın Guantanamo Rahatsızlığı

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insan hakları dernekleri, bir mahkeme kararıyla, Guantanamo üssünde çalışan FBI mensuplarının Amerikan askeri yetkilileriyle, 2002–2004 yılları arasında yaptığı elektronik posta yazışmalarını kamuoyuna sundu. Buna göre bi

FBI'ın Guantanamo Rahatsızlığı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan Sivil Özgürlükler Derneği (ACLU), Guantanamo askeri üssündeki insan hakları ihlallerini ortaya çıkarmak için verdiği mücadelede bir başarı daha sağladı. Dernek mahkeme kararıyla Guantanamo’da 2002-2004 yılları arasındaki sorgulamalara ilişkin bilgi veren 54 elektronik postayı teslim aldı. Amerikan Federal Polisi Teşkilatı FBI ile Amerikan ordusu arasında o dönem yapılan yazışmaları içeren elektronik postalar tutukluların nasıl sorgulandığını ortaya koyuyor.

18 saat aralıksız sorgu

Bu 54 yazışmadan, Guantanamo üssündeki bazı askeri yetkililerin kendini FBI çalışanı olarak tanıtıp, 18 saate varan aralıksız sorgulamalar yürüttüğü anlaşıllıyor. Elektronik postaların ortaya çıkardığı bir diğer gerçek de bazı tutuklulara zorla eşcinsel ilişkilerin sergilendiği pornografik filmlerin seyrettirildiği. Kimi tutukluların ise sorgulamaları sırasında zorla İsrail bayrağına sarıldığı aktarılıyor.

FBI çalışanlarından şikayet
Guantanamo askeri üssünde çalışan FBI mensupları üstlerine yazdıkları elektronik postalarda , askeri yetkililerin tutuklulara uyguladıkları sorgulama yöntemlerini aktarmış ve bundan duydukları rahatsızlığı iletiyor. Ordu mensupları ise savunma bakanlığı Pentagon’a bunun tam tersini bildirmiş, yani FBI çalışanlarının kendi yöntemlerini onayladığını yazmış. Oysa Amerikan Sivil Özgürlükler Derneği’nin mahkeme kararıyla ele geçirdiği ve kamuoyuna sunduğu elektronik postalarda bunun doğru olmadığı gözleniyor. Bir elektronik postada örneğin örneğin FBI çalışanlarından birinin odasının yanında yapılan sorgulamayı "iğrenç" bulduğu ve dayanamayıp hemen bulunduğu yeri terkkettiği anlatılıyor.

Pentagon'dan işkencelere onay

FBI mensupları elektronik yazışmalarında ayrıca Savunma Bakanlığı Pentagon’nun insanlık dışı bu sorgulamalara sadece göz yummadığını, bizzat onayladığını bildiriyor. Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ise geçen hafta verdiği bir demeçte Guantanamo üssünde herşeyin yolunda olduğunu söyledi: "Böyle bir hapishane ne kadar iyi yürütülebilirse, biz de öyle yürütüyoruz. İşkence ve kötü muamele yok.“

FBI soruşturmaya karışmak istemiyor

Amerikan Sivil Özgürlükler Derneği ACLU’nun kamuoyuna sunduğu elektronik postalar FBI çalışanlarının, askeriyenin sorgu yöntemlerini onaylamadığını ortaya koysa da, orduya karşı açılacak davalara karışmak istemediğini de gösteriyor. Elektronik postaları yazan FBI çalışanları, adlarının resmi bir soruşturmadan uzak tutulmasını talep ediyor. FBI’ın ordunun Guantanamo’daki idari desteğine ihtiyacı olduğu aktarılıyor.

490 tutuklu bulunuyor

Amerikan yönetiminin Afganistan savaşının başlangıcında kurduğu Guantanamo askeri üssünde halen 490 tutuklu bulunuyor. Birkaç önce yine bir Amerikan mahkemesi, Pentagon’un kimliği bilinmeyen tüm tutukluların adını 3 Mart'a kadar açıklamasına hükmetti. Bir Pentagon çalışanı da bakanlığın mahkeme kararına itiraz etmeyeceğini ve kararı yerine getireceğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48