Fehmi Huveydi: Türkiye'de siyasi deprem oluyor!

Ergenekon'u ilk kendisinin açıkladığını iddia eden Arap gazeteci Fehmi Huveydi, Türkiye'de siyasi deprem yaşanmakta olduğunu savundu

Fehmi Huveydi: Türkiye'de siyasi deprem oluyor!

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ergenekon'u ilk yazanlardan biri olan, 1997 yılında 'Türkiye'de gizli hükümet' isimli bir de makale kaleme alan Fehmi Huveydi, Ergenekon duruşmalarının ilk bölümünü izledi ve gelinen noktayı yorumladı.

İşte Huveydi'nin yazısından bazı bölümler:
"Türkiye son günlerde, yaklaşık yarım yüzyıldır ülkenin kaderine hükmeden gizli hükümetin en önemli iplerini yakalamasının ardından kendi tarihine yeni bir sayfa kaydediyor.

Bu, tam anlamıyla bir siyasi deprem. Bunu, asrın yargılamasının yapıldığı İstanbul'a varır varmaz hissedebiliyorsun. Zira pek çok kişi hala, Ergenekon'da temsil edilen gizli hükümetin yok olmak üzere olduğuna inanamıyor.

Yargılama sürecini takip eden herkes, generallere dokunmanın kırmızı çizgi olduğunu bilir zira egemen rejimde alışıldık olan generallerin vatandaşları ve ülkeyi ele geçirmesiydi. Zaten ordunun bazı büyük komutanların tutuklanmalarına izin verebilmesi için büyük bir mucize olmalıydı.

Sadece Türkiye'deki durumu izleyenler üç komutanı tutuklamanın ve yargılamanın ne anlama geldiğini anlayabilir. Zira burada ordu, bir kutsiyet halesiyle çevrelenmiştir ve komutanları kendilerini Atatürk'ün varisleri, laikliğin hamileri ve Cumhuriyete vesayet eden kimseler olarak görürler. Ancak ordu devleti daha fazla sürmedi ve saltanatı giderek geriledi özellikle de AB'nin, ordunun siyasi hayattaki rolünün sınırlanması koşulunu getirmesinin ardından. "

Fehmi Huveydi, son günlerin flaş konrusu, Taraf Gazetesi ile Genelkurmay arasındaki polemiğe de yazısında yer vererek şunları söylüyor:

"Milli Güvenlik Kurulunda çoğunluk sivillere geçti ve askerin siyasi karar almadaki etkinliği azaldıkça toplum onlarla teamülde daha cesur olmaya başladı. Bu cesaret, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un, ordunun ülkenin güneydoğusundaki karakolu korumakta ihmali olduğuna dair basında çıkan eleştirilere karşı sert bir bildiri yayımlayınca ortaya çıktı. Taraf gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan'ın, söz konusu bildiriye verdiği sert yanıtta: 'Siz kimsiniz de sayın komutan bizi tehdit ediyorsunuz?'demişti. Yazı, kullandığı dille ve sözcüklerle oldukça cesurdu. Şu ana kadar kimse ona general diye hitap etmemişti. Zira herkes paşa ya da Genelkurmay Başkanı sıfatlarını kullanırdı. Ayrıca kimse ona, şimdiye kadar, 'Sen kimsin veya neyle tehdit ediyorsun?' da dememişti. Hatta yazar, F-16'larını Taraf gazetesinin binasına gönderip göndermeyeceğini sorarak alay etmişti. Ergenekon sanıklarının tutuklanması depremse, Genelkurmay Başkanına ve komutanlara meydan okumak başlı başına büyük bir sarsıntıydı. "

Ergenekon örgütünü 11 yıl önce duyduğunu ve kendisine bu örgütten bahseden uzmanın isim vermemesini istediğini de kaydeden Fehmi Huveydi, 21 Mayıs 1997 tarihinde 'Türkiye'de Gizli Hükümet' adıyla yayınladığı makalede, bu örgütün esas müttefiki olan askerin siyasi haritadaki nüfuzuna dikkat çektiğini hatırlattı. Huveydi şunları yazdı:

"11 yıl önce yayımlanan 'Gizli Hükümet' adlı makalemde Türkiye'de karar sahibinin kim olduğu sormuştum. Makalede siyasi yaşama hükmeden o gizli dünyanın gerçeklerini öğrenmeye çalıştığımdan söz etmiş ve bazı Türk araştırmacıların: "Gerçeği öğrenmek konusunda kendini fazla zorlama, zira bu, sadece dışarıdan gelen bir gözlemci için değil, Türkler için bile zorlu bir konu..."
Yazısında, Ergenekon'un menşei hakkındaki spekülasyonlara da giren Fehmi Huveydi, "Kimileri onun, İttihat ve Terakki Cemiyetinin uzantısı olduğunu iddia ederken kimileri de NATO'nun bir kolu olduğundan ve Soğuk Savaş döneminde Avrupa'daki merkezi istihbaratın oluşturduğu komünistlerle mücadele için kurulmuş örgütlerin içinde olduğundan bahsetti. Üzerinde ihtilaf olmayan tek konu ise Türkiye'nin tanık olduğu pek çok çalkantı ve gerilimde parmağı olduğu ve devletin farklı kollarına yayıldığıydı hatta bir uzmanın tahminine göre üye sayısı yaklaşık 40 bindi" ifadesini kullandı.

Yazısının sonunda, ordu içindeki sürpriz bir hareketten darbe ihtimali bile bulunduğunu yazan Huveydi'nin makalesi şu ifadelerle sona eriyor:

"Darbe, ordu içindeki sürpriz bir hareketten gelebilir. Başbakan Erdoğan, hatta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül suikasta uğrayabilir. Hatta Gül'ün başına, Ergenekon tarafından zehirlendiği rivayet edilen eski Cumhurbaşkanı Özal'ın başına gelenler de gelebilir. Ancak her şeyden önemli olan, sonunda Ergenekon'un kafese girmiş olmasıdır."

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2008, 14:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER