banner15

Felçli Filistinli Türkiye'den sınırdışı ediliyor

Filistinli mülteci H.M. Asayla''nın sınır dışı edileceği bildirildi.

Felçli Filistinli  Türkiye'den sınırdışı ediliyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistinli Mülteci İslam H.M. Asayla''nın sınır dışı edilmek üzere İstanbul Kumkapı Yabancılar Şubeye götürüldü. 1988 yılında Gazze'de doğan Mülteci İslam H.M. Asalya, İstanbul'a tedavi amaçlı geldiği bildirildi. Mülteci İslam H.M. Asalya İstanbul'da Türk vatandaşı olan Münifer Özer Asalya evli olmasına rağmen sınırdışı edilmek istenmesi kamuoyu tarafından tepkiyle karşılandı.

Konuya ilişkin MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, yazılı açıklama yaparak, Filistinli Mülteci İslam H.M. Asayla'nın sınır dışı işlemleri durdurulmalısını istedi.

MAZLUMDER Genel Başkanı Ünsal, yaptığı yazılı açıklamada;

''Belden aşağısı felç olan ve tekerlekli sandalyeye bağlı yaşayan mülteci tedavi amaçlı Türkiye'ye gelmiştir. Mülteci 17.05.2010 tarihine kadar geçerli olan ikamet tezkeresine de sahiptir.

Filistinli Mülteci 12.08.2009 tarihinde evinden alınarak Kumkapı Yabancılar Şube'ye götürülmüştür. Evinden alınırken mülakat yapılacağı ve geri getirileceği söylenmiştir. Ancak halen tutulduğu Kumkapı Yabancılar Şube Misafirhanesi'ne getirildikten sonra "sınırdışı edileceği" kendisine sözlü olarak iletilmiştir.

Felçli bir hasta olan mülteci tutulduğu Kumkapı Yabancılar Şube' de tuvalet ihtiyacını dahi karşılayamamaktadır. Zira mültecinin ihtiyacı olan alafranga tuvalet şube'de mevcut değildir. Ayrıca bu süreçte mültecinin tedavisi de aksamaktadır. Bu şartlar altında İslam H.M. Asalya'nın İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Kumkapı Yabancılar Şubesi'nde tutulması hukuka aykırıdır.

Türkiye'de yasal olarak ikamet izni olan, bir Türk vatandaşı ile evli olan Filistinli Mültecinin sınır dışı edilmesi; mültecinin öncelikle yaşam ve sağlık haklarını ihlal edecektir. Mültecinin hiçbir gerekçe de gösterilmeksizin sınırdışı edilmesi güvenlik ve özgürlük hakkının da ihlali anlamına gelecektir.

MAZLUMDER, Filistinli mülteci İslam H.M. Asalya'nın vazgeçilmez temel insan haklarının korunması için sınır dışı işlemlerinin durdurulmasını talep eder.''Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2009, 17:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35