banner15

Felluce'de Sivilleri Napalmla Yaktılar

ABD ordusunun Irak’ın Felluce kentinde sivil halka napalm ve fosfor bombalarıyla saldırdığı kesinleşti. Katliama katılan ABD askerleri, İtalyan RAI televizyonuna konuştu. Televizyon, katliamı kanıtlayan video görüntüleri ve fotoğrafları da yayınladı.

Felluce'de Sivilleri Napalmla Yaktılar

ABD ordusunun, Kasım 2004’te Irak’ın Felluce kentine yönelik askeri operasyonu sırasında, “uluslararası yasaklı” kimyasal silahlar kullandığı kesinlik kazandı. İtalyan RAI televizyonunun ortaya çıkardığı yeni bilgilere göre, ABD Felluce’ye “beyaz fosfor ve napalm” bombaları yağdırdı. Televizyon, bu silahlarla ölmüş insanların korkunç görüntülerini de ele geçirdi. Felluce saldırısı sırasında, başta Arap kaynaklar olmak üzere birçok haber ajansı saldırılarda, kimyasal silah kullanıldığını ve sivillerin hedef alındığını bildirmişlerdi.

Kod adı: ‘Willy Pete’

İtalyan RAI televizyonunun Felluce’den aldığı görüntüler, video kayıtları ve ABD’li askerler ile yaptığı röportajlardan, işgalcilerin Felluce’de kimyasal silah kullandığı kesinleşti. Saldırılarda, “beyaz fosfor ve napalm bombaları” kullanan ABD ordusunun, uçaklarla kimyasal bomba yağdırdığı ve doğrudan sivilleri hedef aldığı bildirildi.
RAI’nin, Felluce operasyonuna katılan eski bir ABD askeriyle yaptığı röportajda, “Gece geç vakit, ‘Çok dikkatli olun’ şeklinde bir emir aldık. Devamında, ‘Birazdan, beyaz fosfor mermileri atacağız’ diye bilgilendirildik. Biz bu bombalara, ‘Willy Pete’ deriz” diye konuştu. Fosfor bombalarının atılmasından sonra, kentin cehenneme döndüğünü ifade eden ABD’li eski asker, “Fosfor, insan bedenine dayanılmaz bir acı verir. Eti eritir ve kemiğe dek iner. Felluce’de olan da buydu. Kadınlar ve çocuklar, gözlerimizin önünde yandılar. Fosfor dumanı her yanı kapladı ve her bir bombanın atılıdığı 150 metredeki tüm canlılar boğuldu” dedi.

‘Gökyüzü yanıyordu’

Fellucelilerin canlı canlı yanan görüntülerini, eriyen etlerini ve bombaların kente nasıl düştüğünü yayımlayan RAI televizyonu, haberinde, Felluce’deki İnsan Hakları Merkezi Araştırmaları (SCHR) raporuna da yer verdi. SCHR raporunda, “ABD’nin kullandığı kimyasal bombalar, Iraklılar’ın canlı canlı yanmasına neden oldu. ABD ordusu, Fellucelileri, daha yataklarında iken vurdu” diye yazdığı belirtildi. Felluce katliamı sırasında kentte bulanan Biyolog Muhammed Tarık ise, “Felluce semaları adeta yanıyordu. İnsanların üzerine düşen bomba parçacıkları, tenlerinin yanmasına, erimesine neden oldu. Saldırılardan birkaç gün sonra, kentte oldukça kötü, garip renkte cesetler bulduk” ifadelerini kullandı.

‘Aydınlatma’ içinmiş!

RAI’nin haberi üzerine bir açıklama yayımlayan ABD yönetimi, “Bazı haber kaynakları, ABD ordusunun Felluce’de ‘yasadışı’ kimyasal silahlar kullandığını iddia ediyor. Bu doğru değildir. ABD, Felluce’de sadece beyaz fosfor kullanmıştır. Bu silahlar yasadışı değildir. Ayrıca ordu, fosforu sadece aydınlatma için kullanmıştır” şeklinde itiraz etti.
İşgalcilerin “beyaz fosfor ve napalm bombası” kullandığını ortaya çıkaran RAI ise, “Fosfor ve napalm bombalarının yapımı ve kullanımı, ABD’nin ifade ettiğinin aksine Cenevre Anlaşması çerçevesinde yasaklanmıştır. Fakat, ABD ordusu, Felluce’de bu yasaklı bombaları kullanmaktan çekinmedi. Yüzlerce kişinin ölmesine, binlercesinin sakat kalmasına neden oldular” açıklamasını yaptı.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48