banner39

Fener'de Katolik-Ortodoks buluşması

İstanbul, Hıristiyan dünyasının en büyük zirvelerinden birine sahne oluyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Fener'de Katolik-Ortodoks buluşması
İstanbul, Hıristiyan dünyasının en büyük zirvelerinden birine sahne oluyor. Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benediktus, Fener Rum Patrikhanesi'ne geldi. Harbiye'deki geceyi geçirdiği Vatikan'ın İstanbul Temsilciliğinden ayrılan Papa, saat 09.45'de patrikhaneye ulaştı. Türkiye ziyaretinin ikinci ayağı olan İstanbul'da programının ikinci gününde yeniden Fener Rum Patrikhanesi'ne gelen Papa 16'ncı Benedikt, Patrikhanede aralıksız çalan çanlarla karşılandı.

Papa 16'ıncı Benedikt, Aya Yorgi Kilisesi'nde Aziz Andreas Yortusu nedeniyle düzenlenecek ayine katılmak üzere sabah saat 9.45'de Patrikhaneye geldi. Patrik Bartelemeos tarafından, aralıksız çalan çanlarla karşılanan Papa, yaklaşık 2 saat sürmesi beklenen Aziz Andreas Yortusu ayinin ardından Kilise'nin balkonuna çıkarak davetlileri kutsayacak.

Papa, daha sonra Patrik Bartelemeos ile birlikte (iki kilisenin yakınlaşmasını içeren) ortak bir deklarasyona imza atacaklar. Bunun ardından Papa ve Patrik Bartelemeos'un birer konuşma yapacak. Papa 16'ıncı Benedikt, Patrikhanede yiyeceği öğle yemeğinin ardından Vatikan Temsilciliği'ne geçecek.

AYİNİ ÖZEL DAVETLİLER İZLEYEBİLECEK

Aziz Andreas Yortusu nedeniyle düzenlenecek ayini özel davetli yaklaşık 500-600 kişilik bir topluluk izleyebiliyor. Ayine, davetli 50 kişilik gazeteci gurubu katılacak. Papa'nın gelişi ve ayin nedeniyle, davetliler sabahın erken saatlerinden Patrikhaneye giriş yaptı.

Papa 16. Benediktus'un ayine katılan Fener Rum Patrikhanesi'nin bulunduğu Eminönü ile Eyüp arasındaki sahil yolu, Unkapanı köprüsünün altından itibaren araç trafiğine kapatıldı.

Patrikhaneye 150 metre mesafede kontrol noktası ve barikat oluşturan polis, basın mensuplarını kimlik kontrolleri yaparak bölgeye aldı. Sahil ile yol, güvenlik kuvvetlerince yerleştirilen yüksek barikatlarla birbirinden ayrıldı.

Çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubu ile canlı yayın araçları, kendilerine ayrılan yerde bekletiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?