banner15

Feribot faciasına basit bir ihmal neden oldu

Kızıldeniz'de yaşanan feribot faciasından kurtulanların anlattıkları, 1000 kişinin ölümüne bir ihmalin neden olduğunu ortaya koydu. Anlatılanlara göre yola çıktıktan sonra feribotta yangın başladı. Buna rağmen kaptanlar önlem almadı.

Feribot faciasına basit bir ihmal neden oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 

Mısır'ın Safaca limanı yetkilileri, feribot faciasında sadece 378 kişinin kurtulduğunu açıkladı. Olayın ardından Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek Safaca limanına giderek incelemelerde bulundu.

 

Mısır’ın El Selam Deniz Ulaşım Şirketi’ne ait 35 yaşındaki "Selam 98" adlı feribot, Suudi Arabistan’ın Dubah limanından önceki akşam saatlerinde ayrıldıktan kısa süre sonra radar ekranlarından kayboldu. Geminin dün sabaha karşı 03.00’te Kahire’nin 600 km güneydoğusundaki Safaca limanına ulaşması bekleniyordu. Ancak "Selam 98"in son olarak Safaca ile karşı karşıya bulunan Dubah’a 62 mil mesafedeyken görüldüğü bildirildi. Mısır Denizcilik İdaresi Müdürü Mahfuz Taha Marzuk, geminin dün sabah, liman kenti Hurghada’nın 70 km açığında battığını açıkladı.

TÜRK YOLCU YOK

Gemi ve helikopterlerle bölgede yapılan aramalarda, filikalarda insanlar ve denizde cesetler tespit edildi. Mısır devlet ajansı MENA, gemide 1318 yolcu ve 96 mürettebat bulunduğunu yolculardan 1200’ünün Mısırlı olduğunu bildirdi. Gemide 99 Suudi, 6 Suriyeli, 4 Filistinli, bir Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı, bir Ummanlı, bir Kanadalı da bulunuyor.

 

Ancak Feribotta bulunan kişilerin çoğunluğunu Hac ziyaretinden dönen Mısırlı hacıların oluşturduğu, yolcular arasında Suudi Arabistan'da çalışan Mısırlıların da olduğu belirtiliyor. Selam 98 adındaki feribotun, Mısırlı El-Selam Denizcilik Ulaştırma şirketine ait olduğu belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl da yine El-Selam Denizcilik Ulaştırma şirketinin sahibi olduğu Selam 95 adındaki gemi bir çarpışma sonucu Kızıldeniz'de batmıştı. Kazada iki kişi ölmüş, 40 kişi yaralanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48