banner39

Âfet bölgesinde salgın hastalık tehlikesi

Sel felaketinin vurduğu Güneydoğu, salgın hastalık tehlikesiyle karşı karşıya.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Âfet bölgesinde salgın hastalık tehlikesi

Sel felaketinin vurduğu Güneydoğu, salgın hastalık tehlikesiyle karşı karşıya. İçme suyu ve kanalizasyon şebekelerinin taşkınlardan zarar gördüğüne dikkat çeken uzmanlar, su ve gıdayla bulaşan hastalıkların artış gösterebileceği uyarısında bulunuyor.

Kızamık ve akut solunum yolu enfeksiyonları, özellikle çocukları tendit ediyor. Sıtma, leptospiroz ve deri hastalıklarına karşı vatandaşları ikaz eden doktorlar, selden etkilenen insanların acilen sağlık taramasından geçirilmesini istiyor.

Afet bölgesine günlük ihtiyacı karşılayacak miktarda temiz su sağlanması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, dezenfekte için bütün evlere klor tabletleri dağıtılmasını öneriyor. Kaynağı bilinmeyen suların içilmemesi ve ellerin sürekli sabunla yıkanması hastalıkları önleme açısından büyük önem taşıyor.

Sel suları ve çamurla yaraları kirlenen kişilerin tetanos aşısı yaptırması gerekiyor. Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamdi Aytekin, afet bölgesinde büyük ishal salgınları yaşanabileceğini belirtiyor. Aytekin, "Belediyeler, salgının geniş çaplı olmaması için ilk etapta araçlarla temiz su dağıtmalı, bir an önce de altyapı sistemindeki arızaları gidermeli.

Kirlenmenin fazla olması nedeniyle diğer zamanlara oranla suya yüksek klor konulması lazım." diyor. Şırnak Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kaya da, muhtemel bir salgını önlemeye yönelik çalışmalara başladıklarını kaydediyor.


Bakan Akdağ: Salgına karşı önlem aldık

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamdi Aytekin, sel felaketi yaşanan bölgelerde altyapı sisteminin çökmesi sonucu, büyük ishal salgınları yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Aytekin, "Belediyeler, salgının geniş çaplı olmaması için ilk etapta araçlarla temiz su dağıtmalı, bir an önce de altyapı sistemindeki arızaları gidermeli." dedi. Bölgede inceleme yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise gerekli önlemleri aldıklarını belirterek, salgın tehlikesi olmadığını kaydetti.

Akdağ, "Aldığımız tedbirler nedeniyle şu anda salgın hastalık riski yok. Bu tür afetlerde özellikle lağım suyu çeşitli bölgelerde içme sularına karışabiliyor. Bunun için sağlık ekiplerinin önerileri dikkate alınmalı.'' diye konuştu.

Akdağ, sel bölgesindeki sağlık ocaklarının 24 saat süreyle hizmet vereceğini vurgularken, sosyal güvencesi olmayan vatandaşların da sağlık hizmeti alabileceğini dile getirdi.


Belediye, altyapı için verilen parayla denizi doldurmuş

Yerel yönetimlerin altyapı yatırımlarına gereken önemi vermemesi yüzünden, yıllardır birbirine benzeyen sel manzaraları yaşanıyor. Belediyelere, devlet tarafından trilyonlarca lira aktarılmasına ve su faturalarından 'atıksu bedeli' adı altında para alınmasına rağmen aşırı yağışlarda dramatik manzaralar ortaya çıkıyor.

Altyapı yatırımlarının kötüye kullanılmasının bir örneği de Mersin'de görüldü. 2001 yılında yaşanan sel felaketinden sonra altyapının düzenlenmesi için Mersin Belediyesi'ne gönderilen 4,5 trilyon liranın deniz dolgusunda kullanıldığı ortaya çıktı.

Durumu tespit eden Kamu İhale Kurumu, yapılan işlerin mevzuata aykırı olduğunu belirterek, gerekli işlemlerin yapılması için durumu İçişleri Bakanlığı'na bildirdi. Aradan geçen 5 yıl içinde, gerekli altyapı yatırımları yapılmadığı için 2001 yılında zarar gören cadde, sokak ve evlerin birçoğu aynı afeti bir kez daha yaşadı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir Belediyesi sınırları içinde muhtelif yerlere yağmur suyu hattı yapımı ve ıslahı işini 2002 yılında, ENS İnşaat Şirketi'ne ihale etti. Ancak, Mezitli Belediyesi'nin Mersin Büyükşehir'e bağlanmasından sonra Mersin Büyükşehir Belediyesi, encümen kararıyla "Mezitli Sahil Yolu Dolgu ve Peyzaj Çalışması" işini de ayrı bir ihale yapmadan aynı işin devamıymış gibi aynı firmaya verdi. Yapılan işin usule aykırı olduğu belirtilerek, konu Kamu İhale Kurumu'na ihbar edildi.

Kurum 4,5 trilyon lira keşif bedelli işin yasalara uygun olup olmadığı araştırılmak üzere dosyanın incelenmesine karar verdi. Kamu İhale Kurumu, yapılan işle ilgili dosyayı tüm ayrıntılarına kadar inceleyip, yapılan işin usulsüz olduğuna hükmetti. Sorumlulular hakkında soruşturma başlatılması için İçişleri Bakanlığı'nı bilgilendirdi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, 2001 yılında yaşanan selin ardından çeşitli zamanlarda yaptığı açıklamalarda, gerekli tüm altyapı çalışmalarının yapıldığını söyleyerek, yaşanacak büyük yağışlardan Mersin'in etkilenmeyeceğini savunmuştu. Geçen hafta yaşanan sel sonrası yaptığı açıklamada da şehirde önemli bir hasar olmadığını ileri sürdü. Önceki günkü sağanak yağış sonrası Mersin-Antalya karayolu gerekli menfezler yapılmadığı için göle dönüştü. Ümit Pıtır - Mersin


Fethullah Gülen'den selzedelere yardım

Güneydoğu'da meydana gelen son yılların en büyük sel felaketinde yaralar sarılmaya devam ediyor.

Zaman Gazetesi, Samanyolu Televizyonu ve Kimse Yok mu Derneği'nin bölge için başlattığı yardım kampanyasına Fethullah Gülen Hocaefendi de yazılı ve sesli eserlerinin telifinden elde edilen 15 bin YTL'lik geliri bağışlayarak destek verdi.

 Sağlık sorunları nedeniyle Amerika'da bulunan M. Fethullah Gülen Hocaefendi yaptığı bağışın yanı sıra bir de mesaj yayımladı.

Hocaefendi mesajında şöyle dedi: "Bölgede yaşanan sel felaketini büyük bir üzüntü ile öğrendim. İnsanlarımızı ciddi manada sarsan bu felaket, bizleri de derinden yaralamıştır.

Bu elim hadisede hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah'tan rahmet ve mağfiret, yakınlarına sabır ve yaralı olanlara da acil şifalar niyaz ediyorum. İnancım ve ümidim, sel bölgelerindeki yaraların sarılması konusunda, Anadolu insanının bir kez daha üzerine düşen vazifeyi, kendine yakışır bir şekilde yerine getireceği yönündedir." İstanbul, Zaman


Yağışlar kuzeye kayıyor kar etkisini artıracak

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre; yurdu etkisi altına alan yağışlar bugün ve yarın da devam edecek.

Yağışlar bugün Güney Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da, hafta sonunda Marmara'nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da etkili ve sürekli olacak.

Halen yurdun kuzeybatı kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar, diğer yerlerde yağmur ve sağanak şeklinde görülen yağışların bu geceden itibaren Marmara'nın doğusu, Karadeniz'in iç kesimleri, İç Ege, İç Anadolu ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde kar yağışına dönüşmesi bekleniyor.

Bugün Güney Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da, yarın Marmara'nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz'de yağışlar etkili ve sürekli olacak.


Islanmamak için minibüsten inmeyince sele kapılmışlar

Diyarbakır'ın Çınar ilçesi Meydanlık köyünde sele kapılarak 13 kişiye mezar olan minibüsten kurtulan tek kişi olan şoför Hamdullah Yöntürk, yolcuları araçtan inmeleri konusunda uyardığını söyledi.

Yöntürk, yolcuların ıslanmamak için araçtan inmediklerini iddia etti. Meydanlık köyünden traktörü ile gelen Sedat Tunç tarafından minibüsü kurtarmaya çalıştıkları sırada, aniden sel sularına kapıldıklarını anlatan Yöntürk, "Akrabaların düğününden dönüyorduk. Meydanlık köyüne geldiğimizde yolda mahsur kaldık.

Şiddetli bir yağmur yağıyordu. Yolcular dışarı çıkamıyordu. İçeride oturuyordu. Ben de köyden çağırdığım Sedat Tunç'tan traktörle birlikte minibüsü çekmesini istedim. Biz çekerken birdenbire sürüklenmeye başladık. Şiddetli ve yoğun sel sularının bizi sürüklediğini gördüm. O esnada kendimi pencereden dışarı attım." dedi.

12 kilometre sürüklenen minibüsteki 13 yolcu hayatını kaybederken, 4 yaşındaki Cihan Adanır'ın cesedi ise henüz bulunamadı. Traktör sürücüsü Sedat Tunç ise aşağı atlayarak kurtuldu. Tunç, olay anını şöyle anlattı: "Traktör ile minibüsü çekmeye başladım.

Bir baktım yukarıdan şiddetli su akıntısı geldi, bizi sürükledi. Minibüs tamamen sular altında kaldı. Ben de traktörün üstünden kendimi suyun içine attım. Dere kenarında bulduğum dal parçasına sarılarak kurtuldum. Minibüs içindekilerin feryatları hâlâ kulağımda yankılanıyor."


Hamile kadının imdadına Mehmetçik yetişti

Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı Akköy'de hamile olan kadının imdadına Mehmetçik yetişti. Bayındır Köprüsü'nün selde yıkılması nedeniyle ulaşım sağlanamayan Akköy'de doğum sancıları çeken 4 çocuk annesi Şahinebat Çelebi (38) için Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı helikopter yolladı.

Eşi Aziz Çelebi ile birlikte karakoldan alınan Çelebi, Bismil Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Şahinebat Çelebi bir erkek bebek dünyaya getirdi. Aile, bebeğe Diyarbakır Valisi Efkan Ala'nın isim vermesini istediklerini söyledi.

SEL BÖLGESİNDEN HABERLER...

Siirt'te yağmurların oluşturduğu su baskınları hayatı olumsuz etkiledi. Alpaslan İlköğretim Okulu'nu bir hafta içerisinde 3 defa su bastı. Öğrenciler üst katlarda mahsur kaldı.

Mardin'de meydana gelen sel felaketinden zarar gören ev ve işyerlerinde hasar tespit çalışmalarına başlandı. 400 ev sel sularından dolayı kullanılmaz hale gelirken, 500 baş hayvan da telef oldu.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sel bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere dün Batman'a gitti.

Milli Eğitim Bakanlığı Diyarbakır, Batman ve Şanlıurfa ilçelerinde yaşanan selden zarar gören okullara 1,5 milyon YTL yardım gönderdi.

Batman'ın Karşıyaka Mahallesi'nde yaşayan engelli Ramazan Özel (26), evlilik için bikriktidiği, 3 ayda bir devletten aldığı 450 yeni lira tutarındaki maaşını selde kaybetti.

Diyarbakır'ın Bismil ilçesindeki sel felaketinde kaybolanlardan 5 yaşındaki Mehmet Hasan Tunç'un cesedi, Batman'ın Hasankeyf ilçesinde bulundu. Böylece Batman'da ölenlerin sayısı 13' e yükseldi.

Batman'da selden dolayı evsiz kalan çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 80 kişi, sosyal hizmetler il müdürlüğü çocuk yuvasında barındırılıyor.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, sel bölgesindeki ticaret erbabı, esnafın vergi ve SSK borçlarını erteleyeceklerini açıkladı.

Kar, sınırdan girdi

Günlerdir beklenen soğuk ve karlı hava, Trakya'dan yurda giriş yaptı. Önceki gece başlayan kar yağışı sonucu Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli beyaza büründü. Kar yağışı, İstanbul-Silivri'ye kadar geldi. Yoğun kar yağışı nedeniyle karayolları ve belediye ekipleri yollarda kar küreme ve tuzlama çalışmalarına başladı. Tekirdağ ve Kırklareli'nde ise sağanak yağmur yaşamı olumsuz yönde etkiledi. Öte yandan, Bolu Dağı'na da dün akşam saatlerinde mevsimin ilk karı düşmeye başladı. Kar yağışıyla birlikte, Bolu Dağı'nda trafik yoğunluğu arttı.

 

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?