banner15

Fethi Yeken General Aun'a karşı

Lübnan’da yayınlanan El-Mustakbel gazetesinin bugünkü sayısında yer alan haberde, Yeken’in özel toplantılarda gerginliğin sorumluluğunu General Mişel Aun’a yüklediği belirtiliyor.

Fethi Yeken General Aun'a karşı

13 Aralık 2006 Çarşamba

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

 

Türki El-Faysal’ın ani dönüşü

 

Washington Post gazetesi dün Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisi Prens Türki El-Faysal’ın elçilik çalışanlarıyla vedalaşarak Riyad’a döndüğünü yazmıştı.

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesi bugünkü sayısında, “Türki El-Faysal elçilikte çalışanlarla vedalaştıktan sonra Washington’dan ayrıldı” başlığıyla verdiği haberde, Türki El-Faysal’ın ailesiyle daha fazla vakit geçirmek için döndüğünü söylediği belirtiliyor.

 

Londra’da yayınlanan El-Kuds El-Arabi ise, Rusya’nın Afganistan’ı işgali döneminde İstihbarat Başkanı olan ve Washington’dan önce Suudi Arabistan’ın Londra büyükelçiliğini yapan Türki El-Faysal’ın Suud El-Faysal’ın yerine dışişleri bakanlığına atanacağını öne sürüyor.

 

Kuveyt’te yayınlanan Er-Re’y El-Aam gazetesi ise konuyla ilgili haberinde Türki El-Faysal’ın büyükelçilikten ani istifasının Washington’daki diplomatik çevrelerde şoka neden olduğunu, istifa haberinin duyulmasından sonra Türki El-Faysal’ın 1975’ten beri Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı olan ve hastalığının ilerlediği söylenen öz kardeşi Suud El-Faysal’ın yerine dışişleri bakanlığına getirileceği söylentilerinin yayıldığını yazıyor.

 

 

Irak’taki Filistinlilerin dramı

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Yevm gazetesinin bugünkü sayısında milisler tarafından Saddamcı oldukları gerekçesiyle hedef alınan Filistinli ailelerin dramıyla ilgili bir haber yer alıyor.

 

Haberde, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan bir kaynağın, Irak’taki Filistinlilerin Suudi Arabistan’a nakli için Amerika ile Suudi Arabistan arasında görüşmeler yapıldığı söylentilerini yalanladığı yazıyor.

 

Haberde, Irak’ta yaklaşık 20 bin Filistinlinin yaşadığı ve Kanada ve Avustralya’nın bunlardan bazılarını mülteci olarak kabul etmeye hazır olduğunu bildirdiği belirtiliyor.

 

 

Dahlan sahnede

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Halic gazetesinde yer alan bir haberde, önceki gün Gazze’de Filistin İstihbarat subayı Baha Ba’luşe’nin üç çocuğunun kimliği belirsiz kişilerce öldürülmesinden sonra Hamas ve El-Fetih’in karşılıklı birbirlerini itham ettikleri yazıyor.

 

Haberde belirtildiğine göre, İsrail İç Güvenlik Servisi Başkanı Yuval Diskin , Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Hamas’la çatışacak yeni bir güç oluşturmak üzere Muhammed Dahlan’ı görevlendirdiğini söylemiş.

 

 

Kuveyt: NATO’nun Körfez’e açılan kapısı

 

Kuveyt’te yayınlanan El-Qabes gazetesinin bugünkü sayısında “Kuveyt, Körfez-NATO ortaklığının kapısı” başlığıyla verilen haberde, Kuveyt’te dün yapılan Körfez Ülkeleri-NATO İlişkileri Konferansı ile ilgili bilgi veriliyor.

 

El-Qabes, konferansın açılış konuşmasını yapan Başbakan Nasır El-Muhammed’in Körfez ülkeleriyle NATO arasında gerçek ortaklığın kurulmasının zaruri olduğunu söylediğini yazıyor.

 

Haberde ayrıca, Kuveyt Ulusal Güvenlik Servisi Başkanı Ahmed El-Fahd’ın, “NATO bölgede aktif rol almak istiyorsa bölgesel tehditlere karşı koyması gerekir” dediği ve NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer’ın da bölgede aktif rol oynamaya hazır olduklarını söylediği kaydediliyor.

 

Er-Re’y El-Aam gazetesinin konuyla ilgili haberinde ise, Kuveyt Başbakanı’nın NATO’yu deneyimlerini Körfez ülkeleriyle paylaşmaya çağırdığı ve çalışmalarını dün tamamlayan konferansta İran’ın nükleer faaliyetleri, Irak ve Lübnan gibi sorunların ele alındığı belirtiliyor.

 

Kuveyt El-Vatan gazetesi ise, NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer’ın gazeteye yaptığı açıklamada NATO’nun bölgeye ortaklık için geldiğini, NATO ile Körfez ülkeleri arasındaki güvenlik anlaşmasının bilgi ve belge paylaşımını kolaylaştıracağını ve bunun her iki tarafın da yararına olacağını söylediğini yazıyor.

 

 

Fethi Yeken General Aun’a karşı

 

Lübnanlı davetçi Fethi Yeken geçen Cuma Beyrut’ta göstericilere Cuma namazı kıldırarak birlik mesajı vermişti. Yeken bu kez de Hükümet Sarayı’nı işgale çağıran General Aun’a karşı çıkarak Hükümet Sarayı’nın kırmızı çizgi olduğunu söylüyor.

 

Lübnan’da yayınlanan El-Mustakbel gazetesinin bugünkü sayısında yer alan haberde, Yeken’in özel toplantılarda gerginliğin sorumluluğunu General Mişel Aun’a yüklediği belirtiliyor.

 

El-Müstakbel’de, Fethi Yeken’in Hükümet Sarayı’nın işgali hakkında yayınladığı bildiriye de yer veriliyor. Yeken, bildiri de şöyle diyor:

 

“Hükümet Sarayı’nın işgali kırmızı çizgidir. Çünkü sayısız ve beklenmedik gelişmelere ve kötü sonuçlara yol açacaktır. Çatışmayı uluslararası platforma taşıyacak ve UNIFEL’in görev alanının genişletilmesine gerekçe sunacaktır.”

 

Haberde belirtildiğine göre Fethi Yeken yayınladığı bildiride ayrıca, ulusal birlik hükümeti kurulması hedefinden sapmamayı istiyor ve mevcut hükümete karşı ikinci bir hükümet kurmaya çağıran General Aun’un bu isteğine karşı çıkıyor.

 

 

Rusya Savunma Bakanı: NATO ülkeleri kasıtlı olarak Hizbullah’a silah verdi

 

Lübnan’da yayınlanan En-Nehar gazetesinde bugün yer alan bir haberde, Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov’un Hizbullah’ın elinde NATO ülkeleri yapımı silah ve askeri techizat bulunduğunu açıkladığı yazıyor.

 

Haberde belirtildiğine göre İvanov, NATO üyesi ülkelerin Hizbullah’a bu silah ve techizatı kasıtlı olarak verdiğine işaret etmiş.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35