banner15

Fethi Yeken'den birlik çağrısı

Lübnan'da Şii ve Sünniler el ele tutuşup dua etti, Cuma Namazı kıldı. Cumazı namazını kıldıran Yeken, ABD'nin projelerine dikkat çekti.

Fethi Yeken'den birlik çağrısı

Lübnan'da Hizbullah önderliğinde muhalefetin başlattığı oturma eylemi devam ederken, Beyrut şehir merkezinde binlerce Şii ve Sünni, birlikte Cuma namazı kıldı. Cuma namazından sonra el ele tutuşan Sünni ve Şii din adamları ile Lübnanlı Müslümanlar, birlik ve beraberlik duası yaptı.

Lübnan'da hükümeti düşürmek amacıyla 8 gün önce Hizbullah önderliğindeki muhalefetin Beyrut şehir merkezinde başlattığı oturma eylemi, bugün yeni bir safhaya geçti. Dün akşam Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın meydanlarda toplanan kalabalığa canlı olarak yayımlanan konuşmasında yaptığı, Sünni ve Şiilerin şehir merkezinde birlikte Cuma namazı kılıp dua etmesi çağrısı bugün karşılık buldu.

Şehir merkezinde oturma eyleminin sürdüğü alanlarda toplanan binlerce Sünni ve Şii Müslüman, Cuma namazı için bir araya geldi. Sünni ve Şii din adamlarının öğlen namazı için en ön safta bir araya geldiği alanda konuşan, Müslüman Kardeşler örgütüne bağlı grup olan İslami Cemaat'in Lübnan kolunun kurucusu Sünni Fethi Yeken, konuşmasında, Amerika'nın bölgedeki projelerine dikkat çekti. "Lübnan'ın, yeni Ortadoğu projesinin mezarlığı olacağını" ifade eden Yeken, İsrail'e karşı savaşta Hizbullah'ın mücadelesini övdü.

Yeken, ABD'nin bölgedeki ülkeleri kendi yanında yer alanlar ve terör yandaşı olarak sınıflandırdığını belirterek, "Lübnan direnişinin silahı Lübnan içinde kimseye yönelmemiştir. Silah, İslam düşmanlarına karşı kullanılmıştır ve kullanılacaktır" dedi. Daha sonra Sünni ve Şii din adamlarının en ön safta yer aldığı cemaatin başına geçen Yakan imamlık yaparak, binlerce kişiye Cuma namazı kıldırdı.

Yeken daha sonra, bütün din adamlarının el ele tutuşmasını istedi. Sünni ve Şii din adamları ve bütün cemaat el ele tutuştuktan sonra, ellerini yukarı kaldırdı. Binlerce kişi, Lübnan'ın birlik ve bütünlüğü için, "birlik ve beraberlik duası" okudu. Kalabalık, birbirini tebrik ederek dağıldı. Hükümet karşıtı muhalefet mensupları daha sonra, Beyrut şehir merkezindeki oturma eylemlerine devam etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48