banner39

Fethin 557'inci yılında Kur'an ziyafeti

İstanbul'un fethinin 557'inci yılında yapılacak kutlamalar arasında, Haliç'te lazerli gösteri ve İnönü'de Kur'an ziyafeti de yer alıyor.

Arşiv 28.05.2010, 10:24 28.05.2010, 11:07
Fethin 557'inci yılında Kur'an ziyafeti


Dünya Bülteni / Haber Merkezi 


İstanbul'un fethi farklı noktalarda çeşitli programlarla kutlanıyor. Bu programlardan bazıları şöyle:

Bu yıl Fatih, Bayrampaşa, Beşiktaş ve Belgradkapı'da törenler düzenlenecek. Törenin saati 10.00. Fatih'teki tören Fatih Sultan Mehmet'in türbesinin ziyaret edilmesiyle başlıyor. Daha sonra Fatih İtfaiye Meydanı'na geçiliyor. 

En renkli kutlamalar Belgradkapı'da olacak. Belgradkapı semtinde yapılacak törende askerler mehteran bölüğünün muhteşem müziği eşliğinde surlara hücum edecek. Bu yıl giriş kapısı özel bir teknikle kapatılan surlar, askerler tarafından yıkılacak. Aynı anda top atışı ile Cenk Marşı çalınarak hücum dört bir koldan yapılacak. Program 10.30'da başlıyor. 
Akşam saatlerinde Haliç'te ses ve su gösterisi yapılacak. Sudan oluşturulan perdede İstanbul'un fetih filmi gösterilecek. Haliç üzerinde kurulan platformda, Genelkurmay Başkanlığı Askeri Müze ve Kültür Sitesi Mehteran Bölüğü konser verecek. Programın sonunda ışık, su, ses, lazer ve havai fişek gösterisi yapılacak.

ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ


İstanbul'un fethini İnönü Stad-yumu'nda kutluyor. Programda fethin canlandırılması, çeşitli spor müsabakaları, sinevizyon ve havai fişek gösterileri yer alacak. Kutlamalar çerçevesinde, dünyaca ünlü hafızlar "Kur'an ziyafeti" sunacak.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?