banner39

Fetih Berğusi'yi istiyor

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebu'l-Ğayt kendisine yöneltilen bir soru üzerine Fetih hareketinin Berğusi'nin de serbest bırakmasını istediğini açıkladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Fetih Berğusi'yi istiyor

Suudi Arabistan-Amerika ilişkileri

 

Suudi Arabistan'ın Washington büyükelçisi Türki El-Faysal'ın Amerikan-Arap İlişkileri Meclisi toplantısında yaptığı konuşmaya bugünkü Suudi Arabistan gazetelerinde geniş yer veriliyor.

 

Er-Riyad gazetesi, haber için, "Prens Türki: İsrail'i barış operasyonuna katılmaya itmek için Washington'un dostluğunu kullanması gerekir" başlığını kullanıyor. Ukaz gazetesiyse, toplantıya katılanların "Suudi Arabistan-Amerika ilişkileri stratejiktir ve petrolü aşar" sözünü başlığa taşımış.

 

Türki El-Faysal'ın bu toplantıda yaptığı konuşmada Irak'ın bölünmesine karşı çıkarak Amerika'yı uyardığı dünkü haber bültenlerinde aktarılmıştı. Er-Riyad ve Ukaz'ın  haberinde El-Faysal'ın bu konuyla ilgili açıklamaları da yer alıyor.

 

Haberde, Amerikan başkentinde düzenlenen toplantıya yaklaşık 500 düşünür ve siyasetçinin katıldığı da bildiriliyor.

 

 

Fetih Berğusi'yi istiyor

 

Eş-Şarku'l-Evsat gazetesinin bugünkü sayısında, Filistinli gruplar tarafından kaçırılan İsrailli askerin teslimi karşılığında serbest bırakılması istenen Filistinli esirler arasında Mervan El-Bergusi'nin de olduğu yazıyor.

 

Haberde belirtildiğine göre, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebu'l-Ğayt kendisine yöneltilen bir soru üzerine Fetih hareketinin Berğusi'nin de serbest bırakmasını istediğini açıklamış.

 

Ebu'l-Ğayt ayrıca, esir değişimi ile ilgili çabaların sürdüğünü ve bütün girişimlerin ilk önce İsrailli askerin serbest bırakılması noktasından başladığını söylemiş.

 

 

Mübarek Rusya'da nükleer işbirliğini konuşacak

 

Mısır El-Cumhuriye gazetesinin bugünkü manşeti: "Mübarek Putin ile biraraya geliyor.. Görüşmeler her yönüyle ikili ilşkileri ele alıyor."

 

Haberde, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in Asya-Avrupa gezisine bugün Rusya'dan başlayacağı, gezinin Kazakistan ziyaretiyle son bulacağı ve Mübarek'in Çin'de dört gün kalacağı belirtiliyor.

 

El-Cumhuriye, Mübarek'in Moskova ziyaretinde ekonomik ve ticari ilşkilerin ele alınacağını, enerji ve turizmin de gündemde yer alan konular arasında olduğunu yazıyor.

 

Son beş yıl içindeki dördüncü Rusya-Mısır zirvesinin gerçekleşeceğine dikkat çeken gazete, Mübarek'in Putin ile görüşmesinde, iki ülke arasında nükleer enerji alanında işbirliği imkanlarını da konuşacağını bildiriyor.

 

 

Libya'dan Sudan'a: Çad'la doğrudan görüşün!..

 

Sudan Er-Re'y El-Aam gazetesinin bugün yayımlanan sayısında, Libya lideri Kaddafi'nin özel temsilcisinin Sudan'ı Çad ile doğrudan görüşmeler yapmaya davet ettiği yazıyor.

 

Haberde, Kaddafi'nin özel temsilcisi Abdüsselam Et-Türeyki'nin Sudan Devlet Başkanı Ömer El-Beşir'e Kaddafi'nin konuyla ilgili sözlü mesajını ilettiği bildiriliyor.

 

Haberde belirtildiğine göre, Kaddafi mesajında Sudan ve Çad arasındaki gerginlikten duyduğu kaygıyı dile getirmiş. Yine haberde, özel temsilcinin Sudan'a gelmeden Çad'a uğrayarak Aynı daveti Çad Devlet Başkanı İdris Dibbi'ye de ilettiği yazıyor.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?