banner39

Feyyad, Gazze'nin imarı için anlaşma imzaladı

Filistin Yönetimi Başbakanı Selam Feyyad Gazze'nin yeniden imarı için anlaşma imzalandı.

Arşiv 19.02.2009, 16:32 19.02.2009, 16:32
Feyyad, Gazze'nin  imarı için anlaşma imzaladı

Filistin Yönetimi Başbakanı Selam Feyyad, İsrail'in geçen aralık ayı sonunda başlattığı 22 gün süreli Gazze işgalinden sonra bölgenin yeniden imarı için Filistin'de faaliyette bulunan bankalarla imar programının finansmanı konusunda bir anlaşmaya imza attı.

Feyyad, imza töreninde yaptığı konuşmada, Filistin Yönetimi'nin gelecek ay Mısır'ın Şarm El Şeyh bölgesinde yapılacak bağışçı ülkeler konferansına sunulmak üzere kapsamlı bir dosya hazırladıklarını söyledi.

Feyyad, bağışçı ülkelerin yardımlarıyla gerçekleştirilmesi öngörülen yeniden imar programının İsrail bombardımanından etkilenen evlerin yanı sıra gerekli sektörlere destek sağlanmasını da öngördüğünü belirtti.

Feyyad, bombardımanlar sırasında 4 bin evin yıkıldığını, 23 bin 500 dolayında kişinin barınaktan yoksun kaldığını belirtirken, 78 bin kişinin yaşadığı 11 bin dolayında evin de zarar gördüğünü belirtti. Gazze Şeridi'nde yıkılan evlerin çoğu, bölgenin kuzeyindeki Beyt Lahya ve Beyt Hanun bölgelerinin sınıra yakın kesimlerinde bulunuyor.

Feyyad, hazırladıkları programda önceliğin yeniden inşaya verildiğini ifade ederken, tarım ve sanayi sektörlerini de ihmal etmeyeceklerini bildirdi.

Feyyad, hazırlanan yeniden imar programının ayrıntılarının gelecek günlerde duyurulacağını bildirirken, bağışçı ülkeler konferansında sağlanacak yardımın, bankalar aracılığıyla doğrudan ihtiyaç sahiplerine iletilmesinin öngörüldüğünü de kaydetti.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?