banner39

FIJ'den AB ülkelerine kınama

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu, Arap gazetecilere vizeyi zorlaştıran AB ülkelerini kınadı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
FIJ'den AB ülkelerine kınama

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (FIJ), Orta Doğu ve Arap ülkelerinden gazetecilere vizeyi zorlaştıran ve bürokratik engeller çıkaran AB ülkelerini kınadı. Yüzden fazla ülkede 500 binden fazla gazeteciyi temsil eden FIJ'in açıklamasında, bu tür kısıtlamaların toplumlar arasında yanlış anlamalara neden olabileceği uyarısı yapıldı. "Şu anda Orta Doğulu gazetecilere işlerini yapmak için sınırları geçmek ve Avrupalı meslektaşlarıyla görüşmek her zamankinden daha zor" diyen FIJ Genel Sekreteri Aidan White, zorlaştırılan ve hatta kısıtlanan vize uygulamalarının Orta Doğulu gazetecilerin Avrupa'da istenmediği düşüncesini kuvvetlendirdiğini belirtti.

Gazetecilerin görevlerini etkin bir şekilde yapabilmeleri için vize işlemlerinin hızlandırılması taleplerini AB Komisyonunun adalet ve iç işlerinden sorumlu başkan yardımcısı Francı Frattini ve BM Bilim, Eğitim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) Genel Direktörü Koichiro Matsuura'ya mektupla ileteceklerini kaydetti.

FIJ Genel Sekreteri White, şunları kaydetti: "Yıllar önce Batılı gazetecilerin Sovyetler Birliği'ne giriş için çektiği zorluğu şimdi Orta Doğulu gazeteciler AB'ye girmek için çekiyor. Gazetecilerin seyahat etmesi kimse için tehdit oluşturmazken ön yargıların, basmakalıp fikirlerin ve farklı düşünenleri yok saymanın hakim olmaya başladığı günümüzde daha fazla bilgilenmenin, daha yüksek kalitenin fırsatını sunarlar."

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?