banner15

'Fiji'de darbe başladı'

Fiji Başbakanı Laisenia Karase, ülkesinde bir askeri darbenin başladığını söyledi.

'Fiji'de darbe başladı'

Silahlı askerlerin girmeye çalıştığını duyuran Fiji Başbakanı Laisenia Karase, ülkesinde bir askeri darbenin başladığını söyledi. Görgü tanıkları, bir kamyon dolusu askerin, kabinesindeki bakanlarla toplantı halinde olan Karase'nin başkent Suva'daki evine geldiklerini ancak Karase'nin koruma görevlilerinin, askerlerin ikametgaha girmelerine mani olduklarını kaydetti. 
 
Genelkurmay Başkanı Framk Bainimarama'nın da bir araç konvoyuyla Cumhurbaşkanlığı ikametgahına geldiği bildirildi.
 
Yeni Zelanda Fiji'yle ilişkileri askıya aldı
 
Bu arada Fiji'de yapılan askeri darbe üzerine Yeni Zelanda bu ülkeyle olan tüm askeri ilişkileri askıya aldı.
 
Yeni Zelanda Başbakanı Helen Clark, parlamentoda yaptığı açıklamada, Fiji ile tüm askeri ilişkilerin askıya alındığını ve Fijili üst düzey subaylar ile ailelerine Yeni Zelanda'ya seyahat yasağı getirildiğini belirtti.
 
Clark daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Askeri liderin darbe yapmasına yol açan şey kendi işini başbakana yaptırmak, onu istifa ettirmek. Fiji'de bugün olanlar bir rezalettir'' diye konuştu.
 
Askeri müdahale talebine ret
 
Bu arada Avustralya Başbakanı John Howard Fiji Başbakanı Laisenia Karase'nin kendisini arayarak Fiji Genelkurmay Başkanı Frank Bainimarama'ya bağlı askerlerin ikametgahını kuşattığı sırada Avustralya'dan askeri müdahale talebinde bulunduğunu duyurdu.
 
Howard basına yaptığı açıklamada, ''Fiji Başbakanı beni telefonla aradı ve Avustralya'nın darbeye karşılık olarak askeri müdahalede bulunmasını istedi. Kendisine bunun imkansız olduğunu söyledim'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48