banner15

Filipin Halkı ABD'yi İstemiyor

ABD askerlerinin Filipinler ordusuyla yapacağı ortak tatbikat, binlerce kişi tarafından protesto edildi. Eylemde, ülkedeki ABD askerlerinin 22 yaşında bir kıza tecavüz ettiği hatırlatıldı.

Filipin Halkı ABD'yi İstemiyor

Filipinler’de binlerce kişi ABD askerlerinin ülkeye askeri tatbikat için gelmesini sokaklarda protesto etti. Salı günü Mindano Adaları’na gelerek ABD askerlerine tepkisini haykıran 3 bin kişi, Filipinler hükümetini de kınadı. Gösteriye katılan Gabriela Kadın Partisi Başkanı Luz Ilagan, “Arroyo hükümetinin, tecavüz olayının halen sıcaklığını yitirmediği bir ortamda ABD askerlerinin Filipin topraklarına girmesine izin vermesi şaşırtıcı” diye konuştu. Filipin Adalarında tatbikat için bulunan 4 ABD askeri hakkında, 22 yaşında bir Filipinli kıza tecavüz ettikleri gerekçesiyle Olongapo şehir mahkemesi tarafından tutuklama kararı çıkarılmıştı. ABD ise, Manila hükümetinin dört askeri kendilerine teslim etmesi talebini reddederek tecavüzcü askerlerini korumuştu.

‘ABD toprağımıza göz dikti’

Bu insanlıkdışı olay üzerine hükümetin, ABD askerlerinin Filipinler topraklarında tatbikatlara katılmasını yasal kılan ‘Ziyaretçi Güç Anlaşması’nı iptal etmesini isteyen halk, bunun yerine yeni bir ABD birliğinin ülkeye gelmesine sert tepki gösterdi. Luz Ilagan, “ABD Filipinler topraklarına, özellikle de Minranao adasına zengin doğal kaynakları ve stratejik askeri üsleri nedeniyle göz dikti” derken, işgalciler Filipinler topraklarını terk edene kadar ABD askerlerine yönelik protestoların artacağını bildirdi. İnsan hakları örgütleri, kiliseler, akademik kuruluşlar ve kitle örgütlerinin oluşturduğu Mindanao Halk Barış Hareketi, işgalci askeri birliklerin bölgeden çekilmesini talep etti. Örgüt, “Onların (ABD askerlerinin) varlığı provokatif bir eylemdir” açıklamasında bulundu. Müslüman gruplar ülkede ‘terörizmle savaş’ adı altında masum insanların tutuklanmasına ve insan haklarının zarar görmesine de tepki gösteriyor. Mindanao’da yapılacak askeri tatbikat için 3 bin ABD askerinin daha Filipinler’e gelmesi bekleniyor.

Kaynak: Evrensel

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48