banner39

Filipinler barış için harekete geçti

Başmüzakereci Segius, MILF ile görüşmeleri tekrar başlatmak için gelecek hafta Malezya'ya gidecek.

Arşiv 14.01.2009, 17:25 14.01.2009, 22:42
Filipinler barış için harekete geçti

Filipinler hükümeti, ülkenin güneyinde Müslüman bölgelerin bağımsızlığı için mücadele eden Moro İslam Kurtuluş Cephesi (MILF) ile barış görüşmelerine tekrar başlamaya hazır olduğunu bildirdi.

Gelecek hafta Malezya'da gitmek üzere Filipinler devlet başkanı Gloria Macapagal Arroyo tarafından görevlendirilen hükümetin baş müzakerecisi dışışleri bakan yardımcısı Rafael Seguis, "Kolaylaştırıcılarla görüşmek üzere Malezya'ya gideceğiz ve kolaylaştırıcılar MILF'e görüşmelerin tekrar başlatılmasını resmen söyleyecekler." dedi.

Kuala Lumpur; Manila ve MILF arasındaki görüşmelere arabuluculuk ediyor. Ağustos 2008'de Müslüman özerk bölgenin genişletilmesi ile ilgili ana vatan anlaşmasının Filipinler yüksek mahkemesi tarafından Anayasaya aykırı bulunması üzerine görüşmeler durmuştu.

Barış sürecinin durması ile bölgede işgalci hükümet kuvvetleri ve Hıristiyan milislerle Müslüman direnişçiler arasındaki çatışmalar tekrar şiddetlenmişti.

Manila'nın tekrar barış görüşmelerine başlama niyetinin Malezya'ya resmen bildirilmesi için kendisinin Arroyo tarafından Kuala Lumpur'a gitmek üzere görevlendirildiğine dikkat çeken Seguis, MILF ile barış görüşmelerine tekrar başlamaya kararlı olduklarını söyledi.

Barış panelinin yeni bir barış politikası belirleyeceğini,Müslüman direnişçiler ve bölgedeki diğer gruplarla anlaşma yapmak için hükümetin stratejisini belirleyeceğini belirten Seguis, yeni strateji ve düzenlemelerin önümüzdeki salı günü hükümete sunulacağını ve bunun ardından Kuala Lumpur'a hareket edeceğini kaydetti.

Bu arada, MILF'in başmüzakerecisi Muhacir İkbal, Filipinler ordusunun Müslüman bölgelerdeki saldırıları durdurması ve üçüncü bir ülkenin varılacak anlaşmanın uygulanacağına dair bir garanti vermesi halinde MILF'in barıs görüşmelerine tekrar başlamayı kabul edebileceğini bildirdi.

Muhacir İkbal, "Durumumuzu Malezyalılara bildirdik. Karşı tarafından görüşmelere tekrar başlamak için ileri süreceği teklifi görmek istiyoruz. Görüşmelere açığız." şeklinde konuştu.

Kaynak: Reuters

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?