banner39

Filipinler: Mindanao'da MILF kuvvetini zayıflattık

Filipinler ordu sözcüsü geçen seneki çatışmalarda 100'den fazla MILF savaşçısının öldüğünü ileri sürdü.

Arşiv 13.01.2009, 12:07 13.01.2009, 12:07
Filipinler: Mindanao'da MILF kuvvetini zayıflattık

Filipinler ordusu, Mindano bölgesinde Müslümanların bağımsızlığı için mücadele veren Moro İslam Kurtulup Cephesi (MILF) direnişçilerinden yüzden fazlasının geçen sene öldürüldüğünü bildirdi.

Filipinler ordusu sözcüsü, 2008'de 101 MILF üyesinin öldürüldüğünün tespit edildiğini ileri sürerek yeni tespitlerle bu sayının artabileceğini söyledi.

Albay Ernesto Torres, "Daha fazla olabilir, fakat bu kadarını tespit edebildik." dedi.

Mindano bölgesinde MILF kuvvetlerinin zayıfladığını iddia eden Albay Torres, ancak yine de bölgede bir güç olduklarını kaydetti.

Filipinler Yüksek Mahkemesi'nin hükümet ile MILF arasında varılan ana vatan anlaşmasının anayasaya aykırı olduğu ile ilgili karar vermesi ardından ağustosta MILF ile hükümet kuvvetleri arasındaki çatışmalar şiddetlendi. Anlaşmada Mindanao adasında özerk Müslüman bölgesi genişletiliyordu.

Torres, ağustostan beri 54 hükümet askeri ve hükümet yanlısı milisin öldüğünü ve 207 kişinin yaralandığını belirtti.

On binlerce savaşçıya sahip MILF, 1970'lerin sonlarından beri Mindanao'da bağımsız bir İslam devletinin kurulması için direnişini sürdürüyor. Grup 1997'de Filipinler hükümete ile barış görüşmelerine başladı, fakat hükümet barış görüşmelerini hep sürüncemede bıraktı.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?