Filipinler sandık başına şiddetin gölgesinde gidiyor

Filipinler'de seçimler için halk sandık başına gitmeye devam ederken, ülkenin güneyinde seçimlerle bağlantılı şiddet olaylarında 6 kişi öldü

Filipinler sandık başına şiddetin gölgesinde gidiyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Filipinlerde 50 milyonu aşkın seçmen bugün sabah saatlerinden itibaren devlet başkanı ve başkan yardımcısı dahil 18 bin yöneticiyi seçmek için sandık başına gidiyor. Yerel saatle sabah 07:00'da açılan seçim merkezleri, 19:00'a kadar açık kalacak.

Öte yandan, seçim teknik problemler ve şiddet olaylarının gölgesinde kaldı. Seçimlere saatler kala, Kasım ayında 57 sivilin katledildiği ülkenin güneyindeki Maguindanao bölgesinde iki silahlı grup arasında çıkan çatışmada iki kişinin öldüğü belirtildi. Çatışmanın bir beldenin belediye başkan yardımcılığının iki adayının yandaşları arasında çıktığı kaydedildi.

Ordu, aynı bölgede askerlerle silahlı kişiler arasında da çatışmalar meydana geldiğini açıkladı.

Ülkenin güneyindeki başka bölgelerde seçim bağlantılı şiddet olaylarında 4 kişinin öldüğü bildirildi.

Maguindanao bölgesi kasım ayında yerel bir rakip adaya eşlik eden 30'u gazeteci 57 sivilin katledilmesine sahne olmuştu. Şu anda cezaevinde bulunan bölgenin valisi Andal Ampatuan Sr aleyhinde, Müslüman bir aşiretle siyasi rekabet temelinde katliam yaptırmaktan dava açılmıştı.

Seçime ilişkin ön plana çıkan bir başka endişe ise elektronik oy kullanma makinelerinde yaşanan teknik arıza.. Bu makinelerin güvenilirliği sorgulanırken, seçim kurulu sorunun çözüldüğünü, seçimlerin belirlenen zamanda yapılacağını açıklamıştı.

ARROYO'NUN GÖREV SÜRESİ DOLDU

Filipinler seçimlerinde halk cumhurbaşkanı, başkan yardımcısı, 12 senatör, 80 vali ve 18 bin belediye başkanını belirlemek üzere oy kullanacak. Cumhurbaşkanı Gloria Macapagal Arroyo, bir dönem daha aynı görevi sürdüremiyor. Ancak parlamentonun alt kanadının başkanlığı için yarışacak.

Devlet başkanlığı için ise, Filipinler eski Devlet Başkanlarında Corazon Aquino'nun oğlu olan Senatör Benigno "Noynoy" Aquino favori gösteriliyor. Seçimde aralarında 1998-2001 yıllarında devlet başkanı olan ve askerinde desteklediği ayaklanma ile devrilen Joseph Estrada ile ülkenin zengin politikacıları arasında olan Manuel Villar'ın da olduğu 9 aday yarışıyor.

Filipinler'de bugün yapılan seçimlerdeki devlet başkanı adaylar şöyle:

1. Benigno Simeon 'Noynoy' Cojuangco Aquino: Senatör olan Aquino, Liberal Parti adayı. Eski Filipinler Devlet Başkanı Corazon Aquino'nın oğlu. Bayan halk tarafından sevilen bir isimdi. Noynoy Aquino, geçen yıl annesinin ölümünden sonra onun yolunu devam ettireceğini söyleyerek başkanlık adaylığını açıklamıştı. Benigno Aquino’ya halkın duygusal desteği de dikkat çekiyor.

2. Manuel 'Manny' Villar: Milliyetçi Parti adayı olan Villar, medya üzerinde çok etkili bir isim olarak biliniyor. Ülkede çok popüler olan Villar, favori adaylar arasında.

3. Joseph "Erap" Estrada: Filipinlilerin Gücü Partisi adayı olan Estrada, aynı zamanda Filipinler'in 13. devlet başkanıydı. 1998 - 2001 arası görev yapan Estra'da sivil devrim ile iktidardan düşmüştü. Eski bir aktör olan Estrada’nın seçmenleri tarafından idolleştirilmesi de dikkat çekici...

4. Gilberto 'Gibo' Teodoro: Güçlü Dost Partisi adayı. Harward mezunu ve şuan Filipinler Başkanının desteklediği isim.

5. Jamby Madrigal: Bağımsız devlet başkanı adayı ve milletvekili.

6. John Carlos de los Reyes: Kardeşlik Partisi adayı.

7. Richard Gordon: Yeni Filipinler için Gönüllüler Harekatı adayı ve senatör.

8. Eduardo C. Villanueva: Din adamı olan Villanueva Kalk Filipinler Partisi'nden ikinci defa devlet başkanı adayı.

9 . Nicanor Perlas: Onurlu Millet Partisi adayı.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 11:23
banner53
YORUM EKLE

banner39