banner39

Filipinler ve Malawi'de Kurban günleri / Kerem Emre ULUCAN

"Kurban vesilesiyle gittiğimiz her yerde Allah'ı anlatıyorduk. Farklı topluluklara hitap ettik, hamdolsun on bir kişi İslamiyet'le müşerref oldu."

Arşiv 10.12.2009, 10:06 10.12.2009, 11:50
Filipinler ve Malawi'de Kurban günleri / Kerem Emre ULUCAN


Kerem Emre ULUCAN -Manila/Dünya Bülteni

Filipinler'de Kurban organizasyonunu, kısa adı TUFIFSA olan Turkish-Filipino Friendship and Solidarity Association / Türkiye-Filipinler Dayanışma ve Dostluk Derneği genel kurban faaliyetini koordine etti. Yani Türkiye ve Avrupa'dan gelen ekipler, aynı koordinasyon ekibinin çatısı altında birleşti.

TUFIFSA'daki koordinasyon ekibimiz başta ÇARE Yardımlaşma ve Kalkınma Derneği olmak üzere, İHH, Cansuyu, Almanya Milli Görüş, Darende Osman Hulusi Efendi Vakfı, Avustralya ve Avrupa ülkelerinden gelen Türk ekipler, bayramın dört günü boyunca kesim ve dağıtım faaliyeti yaptı.Özellikle Mindanao bölgesinin merkezi illeri ve başkent Manila'da yoğunlaşan kurban faaliyetinde, bu sene 300'den fazla büyükbaş kurban kesildi. 25.000'den fazla aileye ulaşıldı. 30'dan fazla il ve ilçede tekbirlerle, kurbanların başında vekâlet verenlerin isimleri eşliğinde gözyaşları ile kesimler yapıldı.

Zamboanga ve İligan şehirlerinde Müslüman Talebe Birliklerinin düzenlediği kurban festivallerine, üniversite rektörleri, rektör yardımcıları, üniversite hocaları, Müslüman-Hristiyan öğrencilerin yanı sıra halktan da geniş katılımlar oldu, bu şehirlerde tam bir kurban ilanı yaşandı.Malaybalay, Valencia, Bukidnon, Cotabato, Maguindanao, Tagum, Banaybanay ve Davao gibi merkezi şehirlerde, Kurban Bayramı Anadolu ve Avrupa'dan gelen vakıflarımız ve derneklerimizin flamaları, afişleri ve Türkiye bayrakları ile burada 4-5 gün boyunca tam bir Anadolu meltemi estirdi.

Bu kurban yardım paketleri tek tek sahiplerine ulaştırıldı. Bir yandan İslam'ın daha iyi anlaşılmasına, bir yandan da gönüllerdeki İslam sevgisi ve akıllardaki iman şuurunun neticesi olan tek ümmet manasının ma'kes bulmasına vesile oldu.

Ve bir Afrika ülkesi: Malawi

Belki pek çoğumuz, bu ülkenin nerede olduğunu bile bilmiyoruz. G.Afrika'nın üstünde Tanzanya, Mozambik ve Zambiya ile komşu 15 milyon nüfuslu bir ülkedir. Geçtiğimiz yıl 150 adet kurbanı G.Afrika'da kesip 1500'den fazla aileye dağıtmıştık. Bu yıl hem G.Afrika'da hem Malawi'de kurbanlar kesildi. G.Afrika'da yüzden fazla, Malawi'de ise 1250 hisse kesildi.ÇARE Yardımlaşma ve Kalkınma Derneği'nin Malawi'deki kurban organizasyonundan sorumlu arkadaşların notlarından aktarıyorum:
Bayramdan 3 gün önce kurbanlıkları hazırlamak için Malawi'nin başkenti Lilongwe'ye indik. Bizi iki milletvekili VIP'den karşıladı. Çantalarımızı beklerken, bazı üst düzey yetkililerle VIP salonunda tanıştık. Bunlardan biri eski Dışişleri Bakanı Musa Beydi. Şimdi Mısır Büyükelçisi olarak atanmış, oraya gidiyordu.

Başkentten aynı gün araçla hareket ederek kurbanları keseceğimiz, 350 km uzaklıktaki Mangochi bölgesine gittik. Bu bölge halkının %90'ı Müslüman. Bölgedeki kabile reisleri, milletvekilleri ve önde gelen zatlarla önceden tanışmıştık. Bölgedeki iki milletvekili ve en büyük kabile reisi bize kurban organizasyonunda refakat ettiler. Milletvekili ve kabile reisi hem şoförlüğümüzü yaptılar hem de her işimize 9 gün boyunca sabah 4.30'dan gece 12:00'ye kadar bizimle birlikte koşturup yardımcı oldular.İlk başta '400 hisse gelir ve 3 bölgede kesim yaparız' diye düşünüyorduk. Sayı bini aşınca 3 büyük şehirde toplam 15 bölgede kesim yaptık. Blantrye, Mangochi, Ktakota, Chowe, Katuli, Wadali, Mpwakata, Makanjira, Katembo, Kwisimba bölgelerinde kesilen bu kurbanlardan 10 binden fazla aile istifade etti. Toplu kesim yapıp dağ başlarındaki küçük köylere kamyonetlerle dağıtım yaptık.

Kurbanları kestiğimiz köyler genelde hiç kimsenin gidip kurban kesmediği yerler. Şehirden uzak, dağ başlarında, yol, su, elektrik yok. Bazen araçlardan inip km.lerce yürüdük. Öyle köyler var ki on yıl geçmiş, kurban görmemişler. Bayram nedir bilmiyorlar. Yıllardır et yememiş insanlar. Daha doğrusu mısırdan yapılan bir yemekleri var, bir de Allah'ın ikramı dağlarda yetişen meyveler.

Öyle anlar oldu ki, halk gözyaşlarına hakim olamadı. "Dünyanın bir ucundaki mü'min kardeşlerimiz, diğer ucundakileri unutmayarak kurbanlarını gönderiyorlar da evimize kadar geliyorlar" diyor ve inanamıyorlardı. Normalde yardım kuruluşları, şehirde kesip, paketleyip yerli insanlara veriyorlar, onlar dağıtıyor. Biz köylere bizzat gittiğimiz gibi kurbanlıkları da orada kesip bayram havasını halkla teneffüs ettik. Köy halkı da kesim ve paketlemelerde şevkle çalıştılar. Bir yandan kesimler yapılırken bizler de kurbanın hikmetlerinden, iman esaslarından, Kur'an hakikatlerinden bahisler okuyup oradaki insanlara anlatmaya çalışıyorduk. Maalesef insanlar imani hakikatlerden o kadar mahrum ki, hiçbir şey bilmiyorlar.Anlatacak o kadar şey var ki hangisini anlatalım bilemiyoruz, bu hissiyatlar anlatılmıyor, yaşamak lazım, çok farklı bir duygu. İnşaallah önümüzdeki yıllarda sizleri de bayramda aramızda görür, bu hissiyatları paylaşırız.

Kurbanın hikmetlerini anlatan bir broşür bastırmıştık, değişik şehirlerde dağıtıldı. Bayram namazından önce mescitte vaaz verildi, kurbanın hikmetlerinden bahsedildi. Namazın akabinde bayramlaşma oldu. Böyle bir manzara yaşamamışlardı. Çünkü halk burada o kadar fakir ki, kurban faaliyetleri vesilesi ile o kadar yer gezdik, kurban kesen hiç kimseye rastlamadık.Kurban faaliyetimiz, ülkenin değişik kesimlerinde duyulmuş. Yetkililerden tebrikler, teşekkürler ve dualar geldi.

Kurban vesilesiyle gittiğimiz her yerde Allah'ı anlatıyorduk. Farklı topluluklara hitap ettik, hamdolsun on bir kişi İslamiyet'le müşerref oldu. "Bizler Müslümanları görüyorduk ama İslam'ı böyle bilmiyorduk" diyerek hayranlıklarını dile getirip Müslüman oldular elhamdülillah. Bunların yanı sıra, çok kimse, şuur sahibi olarak İslami vazifelerini yerine getirmede hassasiyet göstereceklerini söylediler. İslam'ı sadece sözde yaşayan bu insanlar bir yandan istiğfar edip ağlarken bir yandan da bize farzlara ciddiyetle önem göstereceklerine dair söz verdiler.

Bayramdan sonra başkente geçerek bazı bakan ve milletvekilleriyle görüşmelerde bulunduk. Meclise davet ettiler ve görüşmelere katıldık. Bunlar farklı bölgelerin vekilleriydi ve bizim kurban faaliyetimizi duymuşlardı. Hepsi kurban gönderenlere teşekkürlerini ileterek duada bulundular.

Bir kurban, nasıl hidayetlere vesile olabiliyor. Burada amaç, sadece fakir insanların doyurulması değil, bunun yanında Kurban, çok farklı ortamlarda Allah'ın adının ilk defa duyulmasına vesile oluyor. Böyle bir kazanca vesile olanlardan Allah ebediyen razı olsun.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?