Filipinler'de ailesi katledilen aday seçimi kazandı

Filipinler'de adaylığını açıkladığı için ailesini 'siyasi katliamla' kaybeden müslüman aday vali oldu

Filipinler'de ailesi katledilen aday seçimi kazandı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Filipinler'de seçim kampanyaları döneminde katledilen 57 kurban arasında eşi, iki kız kardeşi ve dört akrabası olan müslüman aday seçimleri kazandı.

Mindanao adasındaki Buluan şehri Belediye Başkanı Yardımcısı İsmail "Toto" Mangudadatu, Filipinler Seçim Komisyonu tarafında aynı adadaki Maguindanao eyaletinin valisi ilan edildi. Mangudadatu'nun, katliamdan sorumlu tutulan Andal Ampatuan Sr ve ailesine yakın olan vali adayını eleyerek göreve seçildiği belirtildi.

Mangudadatu, şehir merkezinde toplanan kalabalığa yaptığı konuşmada, "Bu katliam kurbanları ve Maguindanao'da katı yönetim tarafında ezilen halkın zaferidir" dedi, "Ama savaş daha bitmedi. İlk önce suçlular cezalarını çekecek. Yoksulluk ile mücadelemiz de daha yeni başladı" şeklinde konuştu.

Mangudadatu'nun eşi ve akrabalarının olduğu seçim konvoyu Temmuz 2009'da saldırıya uğramış ve aralarında 30'u gazeteci 57 kişi katledilmişti. Katliamdan sorumlu tutulan ve eski Filipinler lideri Arroyo'nun siyasi müttefiki olan Ampatuan ailesinin lider ve üyeleri başkent Manila'da üst düzey güvenliğe sahip hapishanede tutuluyor.

Ampatuanlar, 57 kişinin ölümünden yargılanıyor.


 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 18:36
banner53
YORUM EKLE

banner39