banner15

Filipinler'de Başarısız Darbe Girişimi

Filipinler'de Cumhurbaşkanı Gloria Arroyo'ya yönelik bir darbe girişimi ardından ülkede olağanüstü hal ilan edildi. Ordu yetkilileri, bir grup subayın yönetimi devirerek askeri bir rejim kurma planlarının ortaya çıkarıldığını ve bu kişilerin tutukla

Filipinler'de Başarısız Darbe Girişimi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 

Bu kişiler arasında seçkin donanma timi ile özel polis timi komutanlarının da olduğu en az sekiz üst düzey yetkili ile Danilo Lim adlı bir tuğgeneral var. Ordu, Tuğgeneral Lim'i bugün Arroyo aleyhinde düzenlenecek gösterileri kullanarak harekete geçmeye çalışmakla suçluyor. İddialara göre Lim, askerlerini gösterinin yapılacağı alana götürüp kendilerinin artık hükümeti desteklemediğini ilan edecek ve halkın harekete geçmesini sağlamaya çalışacaktı.

 

Göstericiler Sert Müdahale

 

Olağanüstü hal ilanına rağmen binlerce kişi Arroyo aleyhinde gösteri düzenlemek üzere başkent Manila'nın merkezinde toplandı. Polis basınçlı su ve cop kullanarak göstericileri dağıttı. Televizyondan yaptığı açıklamada ülkenin bir tehditle karşı karşıya olduğunu söyleyen Gloria Arroyo, polis ve orduya önlemler için gerekli tüm yetkileri verdiğini söyledi. Arroyo, girişimi "aşırı sağ ve aşırı soldaki totaliter kuvvetlerin komplosu" diye niteledi. Olağanüstü hal, tutuklama emri gerekmeden tutuklama yapılmasına ve suçlama getirilmeden uzun süreli gözaltılara imkan veriyor.

 

Filipinler bu hafta yolsuzluklarla anılan eski Cumhurbaşkanı Ferdinand Marcos'un görevden ayrılmasına yol açan ve halk devrimi olarak adlandırılan olayların 20. yıldönümünü kutluyor. Ülkede bu tarihten bu yana darbe söylentileri ya da girişimleri eksik olmadı. Marcos ardından göreve gelen Joseph Estrada da halk eylemleri ardından görevden ayıldı. Bu nedenle darbe söylentileri bu hafta boyunca da gündemdeydi.

 

Beş yıldır görev yapan ve 2003'te ordu içinde bir grubun isyanıyla karşılaşan Arroyo'nun konumu, son aylarda kendisine görevde ikinci dönemi getiren seçimlere hile karıştırma ve yolsuzluk suçlamaları dolayısıyla zayıflamıştı. 1986'daki olaylar ardından iktidara gelen eski cumhurbaşkanı Corazon Aquino ise olağanüstü hal kararını "şok edici" diye niteleyerek, Manila'da düzenlenen gösterilere bizzat katıldı. Gelişmeler ardından Filipinler piyasalarında ve pezoda değer kaybı yaşandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48