Filipinler'de bit pazarına nur yağdı, eskiler geri döndü

Markos'un eşi İmelda, kızı Imee, oğlu Ferdinand ile Marcos'u deviren Aquino'nun oğlu Noynoy artık vekil

Filipinler'de bit pazarına nur yağdı, eskiler geri döndü

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Güneydoğu Asya’nın adalar ülkesi Filipinler’de babası ve annesi siyasetçi olan Senatör Benigno ‘Noynoy’ Aquino, önceki günkü seçimlerde devlet başkanlığı ipini açık ara farkla göğüsledi. Ancak Aquinoların can düşmanı eski diktatör Ferdinand Marcos’un klanı da siyaset sahnesine geri döndü.

Oğul Aquino oyların yüzde 40’ını alırken, 2001’de askeri müdahaleyle devrilip hapse atılmış eski Devlet Başkanı Joseph Estrada yüzde 25’te kaldı. 40 kişinin öldüğü şiddet olaylarına bulanmış seçimde emlak kralı Senatör Manny Villar ise yüzde 14’le üçüncü geldi.

2001’deki darbe sonrası iktidara gelip 2004’te yeniden kazanan ve anayasa gereği üçüncü dönem seçime katılamayan Devlet Başkanı Gloria Arroyo’nun halef olarak öne sürdüğü eski Savunma Bakanı Gilberto Teodoro dördüncü olabildi.

Aquino’nun babası Senatör Benigno ‘Ninoy’ Aquino, diktatör Marcos’a karşı demokrasi hareketine öncülük etmek için 1983’de sürgünde yaşadığı ABD’den dönmeye kalkışmış, Manila Havaalanı’nda askerlerce öldürülmüştü. Ama halk isyanı Aquino’nun annesi Corazon Aquino’yu devlet başkanlığına taşımış, Marcos ailesi 1986’da ABD’nin Havaii eyaletine kaçmıştı. Anne Aquino ise geçen yıl kanserden öldüğünde milli kahraman olarak gömülmüştü.

imeldamarcos.20100512131635.jpg

Öte yandan, bu seçimle 1989’da Havaii’de ölen Marcos’un ailesi tam kadro siyasette yerini aldı. 1991’de ABD’den dönen 80 yaşındaki eski ‘first lady’ Imelda Marcos milletvekili, 52 yaşındaki oğlu Ferdinand senatör, 56 yaşındaki kızı Imee ise Ilocos Norte eyaletine vali seçildi. Şatafatlı yaşam sürmüş eski first lady, sarayda geride bıraktığı devasa ayakkabı koleksiyonuyla dillere düşmüştü.

1966'dan 1986'ya kadar ülkeyi demir yumrukla yöneten Ferdinand Marcos döneminde binlerce muhalif ortadan kaybolmuştu. Bunun yanı sıra ailenin devletin kasasından 10 milyar doları çaldığı sanılıyor.

Bir insan hakları örgütünün yöneticisi olan Emmanuel Amistad, Marcos ailesinin üyelerinin siyasete bu şekilde dönebilmiş olmasının, "Filipinlilerin geçmişi ne kadar çabuk unutabildiğinin bir göstergesi olduğu" yorumunda bulunuyor.

23 yaşında babasının ölümüne tanık olan oğul Aquino, 1987’de askerlerin annesine karşı darbe girişiminde açtığı ateşten hala boynunda bir kurşun taşıyor. Aquino, ilk iş yolsuzlukla mücadele ve üniversiteden öğrencisi olduğu Arroyo’nun yolsuzluklarına soruşturma vaat etti.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 17:20
banner53
YORUM EKLE

banner39