banner15

Filipinler'de camiye saldırı

Filipinler'de hükümetin Müslümanlara yönelik sürdürdüğü zulüm sürüyor.

Filipinler'de camiye saldırı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Filipinler'de Müslümanlara yönelik olarak Filipinler Hükümeti'nin zulmü devam ediyor. Ülkenin Maguindanao ve Cotabato bölgelerinde top atışları sonucu birçok kişi yaralanırken aralarında camilerin de bulunduğu binalarda da hasara sebep oldu.

AFP'nin bildirdiğine göre, 6 Ağustos günü Cotabato'da tahliye merkezi olarak kullanılan bir bina ile Maguindanao'daki bir cami Filipinler Ordusu'nun 105 mm.lik toplarının ateşine maruz kaldı. Tahliye merkezinde 8'i çocuk 9 kişi yaralanırken, camide de ciddi hasar meydana geldi. Top ateşi sırasında Filipinler Ordusu'na paramiliter güçlerine ve silahlı sivillerin de yardımcı olduğu sanılıyor.

Yerel yetkililer bağımsız ve tarafsız bir soruşturmanın yürütülmesini, gerçeğin ortaya çıkarılarak kurbanlara adalet sağlanmasını istediler.

Öte yandan Datu Saudi ve Mamasapano bölgelerinde de askerlerin bir medresenin ve bir caminin duvarlarını yıkması sonucu da askerlere saldırılar oldu. Askerlerin bölgede köpekleri de öldürdükleri, medrese ve caminin yanında bunları yedikleri kaydedildi. Askerlerin böyle davranarak İslam'ı aşağılama amacı güttükleri ve kültürel duyarsızlıklarını gösterdikleri, bunun da uluslararası insan haklarına ve ateşkes kurallarına aykırı olduğu belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2009, 11:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35